Bu haber kez okundu.

Son dakika: İhraç edilen hakim ve savcılar için gözaltı kararı çıkarıldı

Ajanslara son dakika haberi olarak düşen ve FETÖ soruşturması kapsamında 107 hakim ve savcı meslekten ihraç edilen hakim ve savcılar hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, basın açıklaması yaparak üzerinde çalıştıkları hakim ve savcıların isim listesini tamamladıklarını belirterek; "Yılmaz, "107 hakim, savcı daha ihraç edildi. Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi. Üzerinde çalıştığımız bir liste kalmadı. İtirazları da tamamladık." diye konuştu.

2 HAKİM VE SAVCIDA BYLOCK 

Bu kişilerden 105'inin yapılan itiraflar üzerine çalışmalar sonucunda ihraç edildiğini aktaran Yılmaz, ihraç edilen 2 hakim, savcının başkaları üzerine kayıtlı ve kendilerinin kullandığı belirlenen telefonlarında örgütün haberleşme programı ByLock bulunduğunu kaydetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman'ın koordinesinde, FETÖ mensubu olduğu iddia edilen hakim ve savcılara yönelik soruşturma kapsamında, meslekten ihraç edilen 6 savcı, 16 hakim ve 1 idari hakim toplamda 23 ihraç edilen  personel hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

TCK'nın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu düzenleyen 314/2. maddesi uyarınca haklarında soruşturma yürütülen şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Edirne, Kırklareli, Bursa, Kocaeli, Bilecik ve Sakarya'da çalışma başlatıldı.

Adreslerinde arama ve el koyma kararı verilen diğer şüphelilerin yakalanması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Haklarında gözaltı kararı verilen hakim ve savcıların, HSYK tarafından FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edilen 107 hakim ve savcı arasında bulunduğu öğrenildi.

Son dakika HSYK personel ihraç isim listesi yayınlandı mı? Kamuda ihraçlar tüm hızıyla devam ediyor. Fetö kapsamında yürütülen operasyonlarda HSYK’dan Yeni isim listesi yayınlandı mı?HSYK DA yürütülen fetö operasyonlarında görevden uzaklaştırılan isim listesine göre , HSYK’da 107 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi. HSYK’de FETÖ ihraçları sonrası, Yeni isim listesinin açıklanıp açıklanmayacağı merak edilen konular arasında .HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, ihraçlarla ilgili yaptığı açıklamada "Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi" dedi. 

HSYK'DAN İHRAÇ EDİLEN YENİ İSİM LİSTESİ

HSYK'dan ihraç edilen personeller arasına yeni isim listesi yayımlandı.Yayınlanan isim listesiyle beraber 107 hakim ve savcı görevden ihraç edildi.

İHRAÇ EDİLEN SAVCI VE HAKİMLER TAM LİSTESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

İhraç edilen hakim ve savcıların tam listesi için tıklayınız.pdf

NELER OLMUŞTU?

Geçtiğimiz ayda, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) ile bağlantısı tespit edilen 227 hakim ve savcının meslekten ihracına karar verdiklerini bildirdi.Ayrıca dün yayımlanan Resmi Gazete ile 107 kişi meslekten ihraç edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×