Bu haber kez okundu.

SONDAKİKA:HSYK 107 kişi ihraç isim listesi

Son dakika HSYK personel ihraç isim listesi yayınlandı mı? Kamuda ihraçlar tüm hızıyla devam ediyor. Fetö kapsamında yürütülen operasyonlarda HSYK’dan Yeni isim listesi yayınlandı mı?HSYK DA yürütülen fetö operasyonlarında görevden uzaklaştırılan isim listesine göre , HSYK’da 107 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi. HSYK’de FETÖ ihraçları sonrası, Yeni isim listesinin açıklanıp açıklanmayacağı merak edilen konular arasında .HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, ihraçlarla ilgili yaptığı açıklamada "Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi" dedi. 

HSYK'DAN İHRAÇ EDİLEN YENİ İSİM LİSTESİ

HSYK'dan ihraç edilen personeller arasına yeni isim listesi yayımlandı.Yayınlanan isim listesiyle beraber 107 hakim ve savcı görevden ihraç edildi.

İHRAÇ EDİLEN SAVCI VE HAKİMLER TAM LİSTESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

İhraç edilen hakim ve savcıların tam listesi için tıklayınız.pdf

NELER OLMUŞTU?

Geçtiğimiz ayda, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) ile bağlantısı tespit edilen 227 hakim ve savcının meslekten ihracına karar verdiklerini bildirdi.

HSYK BAŞKAN VEKİLİ MEHMET YILMAZ BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Mehmet Yılmaz, "107 hakim, savcı daha ihraç edildi. Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi. Üzerinde çalıştığımız bir liste kalmadı. İtirazları da tamamladık." diye konuştu.

Mehmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olağanüstü hal kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname gereği, FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisak, irtibat ve bağlantısı olduğu iddia edilen hakim ve savcılarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Bu kapsamda HSYK 2. Dairesince, daha önce açığa alınan hakim ve savcıların durumunu görüştüklerini belirten Yılmaz, 227 hakim ve savcıyı KHK gereği meslekten ihraç ettiklerini kaydetti. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan şüphelilerin beyanlarının soruşturmaya yön verdiğini belirten Yılmaz, ifadeler alındıkça yeni isimlere ulaşıldığını ve diğer delilerle desteklenmesi üzerine gereğinin yapıldığını ifade etti.

Yılmaz, şüphelilerin cep telefonları ve elektronik cihazlarındaki çözümlemeler ve ByLock mesaj içeriklerinin ortaya çıkması sonrası ulaşılan bilgilere göre de yeni şüphelilerin ortaya çıktığını aktardı. HSYK tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından toplam 4 bin 176 hakim ve savcı hakkında işlem yapıldığını söyleyen Yılmaz, yeni ihraç edilenlerle şu ana kadar meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısının 3 bin 886 olduğunu, hakkında işlem yapılan diğer hakim ve savcılarla ilgili incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

Mehmet Yılmaz, daha önce KHK ile ihraç edilen 200 hakim ve savcı hakkında ise yapılan incelemeler sonucu göreve iade kararı aldıklarını ifade etti. Hakimler ve savcılar hakkında soruşturmaların 7 ildeki başsavcılıklarca yürütüldüğünü, yapılan değerlendirmelerin HSYK'ya iletildiğini belirten Yılmaz, "Genel Kurul'da çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Yargıyı tekrar çeteden arındırmak ve güvenilir bir yapıya kavuşturmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Yılmaz ayrıca, şimdiye kadar ByLock kullandığı iddia edilen bin 760 hakim ve savcının tamamının meslekten ihraç edildiğini belirterek, "Şu an ByLock kullanıp da görev başında olan bir tek hakim ve savcı yok. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Artık teşkilat üzerindeki baskı kalksın, adliyeler huzurla çalışmalarına devam etsin çabası içindeyiz." diye konuştu.

ADİL ÖKSÜZ'Ü SERBEST BIRAKAN HAKİM DE İHRAÇ EDİLDİ

FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri İmamı' olan Adil Öksüz'ü, darbe girişiminin ardından serbest bırakan hakim Çetin Sönmez de ihraç edildi

GEÇEN AY 45 HAKİM VE SAVCI İHRAÇ EDİLMİŞTİ

HSYK tarafından, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Nisan ayının başında 45 hakim ve savcı daha meslekten ihraç edilmişti. FETÖ'nün medya yapılanması davasında tahliye kararı veren iki hakim de açığa alınmıştı. Konu hakkında açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Açığa alma, görevden alma anlamına gelmez" ifadelerini kullanmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×