Bu haber kez okundu.

Beşiktaş Kulübü'nün efsane başkanı Süleyman Seba'nın bugün vefatının ikinci yıl dönümü. Aramızdan ayrılalı 2 yıl olan Süleyman Seba için bugün anma töreni düzenlenecek. Türk sporunun efsane ismi ve eski Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba bugün saat 11.00'de Feriköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anılacak.

Peki Süleyman Seba kimdir? Süleyman Seba ölüm tarihi ne zaman? Süleyman Seba kaç yaşında öldü? Süleyman Seba neden öldü? İşte Süleyman Seba hakkında merak edilen tüm detaylar ve Süleyman Seba sözleri...

SÜLEYMAN SEBA NE ZAMAN ve NEDEN ÖLDÜ?

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle GATA'da tedavi ediliyordu. Yapılan testlerin ardından Seba'da kalın bağırsak kitlesi tespit edildi ve ameliyat oldu. Bir süre tedavi gören Süleyman Seba, sağlık durumunun kötüye gitmesi ve geçirdiği ağır ameliyat sonrası toparlanamaması nedeniyle, Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde 13 Ağustos 2014 tarihinde 88 yaşındayken hayatını kaybetti.SÜLEYMAN SEBA SON SÖZLERİ

Süleyman Seba 16 yıl boyunca Beşiktaş Kulübü Başkanlığı yaptı. Beşiktaş Kongresi'nde yaptığı veda konuşması ise siyah beyazlı takım taraftarları ve yöneticilerine hayli duygusal anlar yaşattı. Beşiktaş Kulübü'ne sayısız tesis kazandıran ve birbirinden değerli başarılara imza atan Süleyman Seba'nın futbol camiasına son sözleri şöyleydi; 

''Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım! 1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem, bugün de huzurlarınızda, aynı heyecan ve duygularla başım dik gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum!''

''Futbol sadece şampiyonluklara sevinmek değildir. Bunu belli değerlere sahip çıkarak yaşamaktır. Biz, ‘şerefli ikincilikler’ de yaşadık. Toplum bunları şimdi anlıyor. O zaman bunlara gülenler vardı. Şimdi ben hepsini hayretle izliyorum. Zamanın haktan yana olduğunu görmek en büyük sevincimdir''

“Başkanlığım döneminde Beşiktaş’ın zevkle hamallığını yaptım. Evet, son dönemlerde üzüldüm. Ama hayatımın en zevkli anlarını Beşiktaş’ta yaşadım”

“Beşiktaş sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Zor dönemlerde sadece taraftarın desteği yetmez, yöneticilerimizin de fedakar taraftarımızın bu desteğine uygun davranışlar içinde olmaları gerekir”

“İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim İnsanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim İnsanlarla yaşadım, İnsanlardan nankörlüğü gördüm. Dostlarım, dostlarım … Ama ben dostlarımdan çok korkarım”

“Beşiktaşlılık etik değerlerini sahiplenmeden, hiçbir başarının kalıcı olacağına inanmıyorum”

''Yumruğumuzu vurup masaları kırıp olayları halletmemizi tavsiye ediyorlar, biz kanunlara saygılıyız.''

''Şerefli ikincilikler, şerefsiz şampiyonluklardan daha değerlidir''

''Beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyorsanız, kimsenin adayı olmayın''

''Üzüldüğümüz çok şey oldu ama yuttuk, oturduk. Yalnız Beşiktaş'ı üzmesinler!''SÜLEYMAN SEBA KİMDİR?

Süleyman Seba, 5 Nisan 1926'da Sakarya'nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi.

Küçük yaşta İstanbul'a gelen Seba, ilkokulu Akaretler'de okuduktan sonra lise eğitimine, Kabataş Erkek Lisesi'nde başladı. Bir süre sonra, Kabataş Lisesi'nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu. Son derece yetenekli olan genç oyuncuyu Beşiktaş'lı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Beşiktaş'ta da kaliteli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, o yıl genç takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı. Kısa süre sonra başarılı futbolu ödüllendirildi ve Beşiktaş genç takımı kaptanlık pazubandının sahibi oldu.

1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı. 1946'da Kabataş Erkek Lise'sinden mezun olan Süleyman Seba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi Bölümü'ne kaydını yaptırdı. 1947 yılında İnönü Stadyumu'nun açılış maçında İsveç'in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk gol olarak tarihe geçti. 1950 yılında Beşiktaş Futbol takımının Amerika'ya davet edilmesiyle, babasını üzmek pahasına, okulunu bırakarak, çok sevdiği Beşiktaş'la bir ay süreyle Amerika'ya gitti.

1954 yılında menisküs geçirip futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti.

1957 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne üye oldu. İlk kez 1963 yılında Selahattin Akel'in sonraları sırasıyla; 1964'te Hakkı Yeten, 1968'de Talat Asal, 1970'de Ağası Şen ve 1977'de Gazi Akınal'ın oluşturdukları listelerde yönetim kurulunda yönetici olarak görev yaptı.

1980'li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, başkanlığa aday oldu ve 1 Nisan 1984'de yapılan kongrede seçimi kazanarak 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı.

13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş'a yıllarca başarıyla hizmet eden Süleyman Seba'ya "Onursal Başkanlık" unvanı verildi ve camianın daima birleştirici gücü olarak görüldü...

Süleyman Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×