Bu haber kez okundu.

TEOG sonuçları MEB'in internet sitesinde açıklandı

TEOG sınavı sonuçları meb.gov.tr internet sitesindeki E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG sonuçlarının erken açıklanacağı müjdesini vermişti. 23 - 24 Kasım'da yapılan ve 1 milyon 190 bin 826 ortaokul son sınıf öğrencisinin katıldığı sonuçlar az önce ilan edildi. Peki 1. dönem TEOG 2016 sonuçları nasıl öğrenilecek? 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi sınavları kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan birinci dönem ortak sınav sonuçları son dakikada gelen MEB açıklamalası ile 3 Ocak'ta yani bugün açıklanacağı ilan edildi. TEOG birinci dönem sınavlarının ilk gün oturumu 23 Kasım'da ikinci gün oturumu ise 24 Kasım'da gerçekleştirilmişti. Öğrencilerin lise tercihlerini belirlemesinde yardımcı olacak sınavda Fen Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sorular yöneltilmiş, her bir sınav için de 40'ar dakika süre verilmişti.

TEOG 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğrenciler TEOG puanlarını öğrendikten sonra bu defa da 2. dönem sınavlarına katılmak üzere hazırlık yapacaklar. TEOG sınavlarının son ayağı ise 26 - 27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak. Herhangi geçerli nedenden dolayı veya sağlık sorunu sebebiyle sınava katılamayan öğrenciler için düzenlenecek olan TEOG mazeret sınavları ise 20 - 21 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek.

TEOG sonuçları sorgulama ekranı için www.meb.gov.tr/teog-2016-sonuclari/duyuru/11748 adresini ziyaret ediniz.

TEOG sonuç sorgu ekranı
TEOG sonuçları sorgu ekranı girişi

TEOG PUANIMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Milyonlarca 8. sınıf öğrencisinin heyecanla beklediği TEOG sonuçları MEB tarafından ilan edilecek. Öğrenciler sınavda aldıkları TEOG puan bilgisine MEB TEOG sorgu ekranı üzerinden ulaşabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın meb.gov.tr adresinden ulaşılabilen sayfadaki T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi ve Güvenlik Kodu alanlarının doldurulmasından sonra sisteme giriş yapılarak sonuç bilgisi kolayca öğrenilebiliyor.

E-OKUL İLE TEOG SONUÇLARI ÖĞRENME

Öte yandan öğrenciler MEB E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla da hem web hem de cep telefonu üzerinden sonuç bilgisine ulaşabilirler. Bunun içinde sadece T.C. Kimlik Numarası ve birkaç güvenlik sorusunun cevaplanması yeterli. Sisteme giriş yapıldıktan sonra öğrencinin girdiği sınava ilişkin not veya puan bilgisi anından görülebiliyor.

TEOG HATALI SORULAR İDDİASI

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavlarının ardından hatalı soru iddiaları gündeme geldi.İngilizce, Türkçe, din ve ahlak ile matematikten birer sorunun hatalı olduğu veya konularının müfredatta bulunmadığı iddiasıyla iptalleri için imza kampanyası başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir komisyonun, din ve ahlak sorularından ‘Merve’nin babaannesi’ ve Türkçe testindeki ‘Unutmak’ kelimesinin anlamıyla ilgili soruya itirazları değerlendirdiği öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×