Bu haber kez okundu.

Terör mağduru merkezler yeniden inşa edilecek
Terörden zarar gören il ve ilçeler 2019 yılına kadar yenilenecek. 10 milyar liralık projelerle altyapı, yollar, gençlik ve kültür merkezleri ile spor merkezleri yapılacak.

Belediye bütçesinden yapılması gereken yatırımlar devlet tarafından gerçekleştirilecek ve bütçeleri de belediye bütçesinden karşılanacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da açıkladığı ''Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Programı''nda şehirlere yapılacak yatırımların detayları netleşti.

TOPLAM 10 MİLYAR TL'LİK YATIRIM

İl ve ilçelerin yeniden inşa sürecinin 2019 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. En detaylı çalışma ise Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde yapılması hedefleniyor. Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyar TL'lik yatırım kaynağı ayrılırken aslan payını 2.5 milyar TL ile Yüksekova aldı. Terör örgütlerinin hendeklerle kullanılamaz hale getirdiği Sur'a 1.9 milyar TL, Nusaybin'e 1.8 milyar TL, Cizre'ye 1.4 milyar TL, Şırnak'a 1.1 milyar TL, Silopi'ye 653 milyon TL ve İdil'e 450 milyon TL kaynak aktarımı yapıldı. Projelerin büyük bir bölümü konut ve altyapı çalışmalarını kapsayacak.

KONUT VE ALTYAPI ATAĞI

Yüksekova için 10 bin konut planlanıyor. 1500 konutun temelleri Ekim ayında atılacak. Cizre'ye yapılması planlanan 2500 konut projesinin temelleri de 2 ay içerisinde atılacak. Sur'a 7 bin konut, Şırnak'a 10 bin, Nusaybin'e 8 bin konut yapılacak. Tüm konut projelerinin iki ay içerisinde başlaması planlanıyor.

Şehirlerin altyapı ve yolları da elden geçirilecek. Belediye hizmetleri kapsamında yapılması gereken yatırımlar, kaymakamlık ve valiliklerin kontrolünde yapılacak. Ancak bütçeleri belediye alacaklarından kesilecek. Doğu ve Güneydoğu'daki 7 ilçeyi adeta şantiyeye çevirecek projelerde tarihi doku, mimariden ödün verilmeden inşa edilecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×