Bu haber kez okundu.

Trabzon'da Sezyum şoku! Sezyum nedir? Nerelerde kullanılır?

Trabzon'da sezyum şoku yaşanıyor. Jandarmanın yaptığı kontroller sırasında pamuklar arasına gizlenmiş 600 gram sezyum maddesi ele geçirildi. Peki sezyum nedir? Sezyum nerelerde kullanılır? Sezyum neden önemli? İşte detaylar...

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Akçaabat ilçesinde yaptığı kontroller sırasında bir aracı durdurdu. Yapılan aramalar sonucunda araç içerisinde pamuklar arsına gizlenmiş 600 gram sezyum maddesi yakalandı. Ele geçirilen bu miktarın son dönemde kaçak olarak yakalanan en yüksek miktar olduğu öğrenildi.

 Türkiye Atom Enerji Kurumu'na gönderildi

Durdurulan aracın bagaj kısmında iki tüpte bulunan sezyum, jandarma ekipleri tarafından Türkiye Atom Enerji Kurumu'na (TAEK) gönderildi ve tüp şişelerin içerisindeki maddenin ne olduğunun tespit edilmesini istedi. TAEK’den gelen raporları bekleyen jandarma ekipleri bu sırada araç içerisinde yolculuk yapmakta olan S.Y.Ç. ve E.Ç.’yi gözaltına alarak İl Jandarma Komutanlığı'na götürerek ifadelerine başvurdu.

Şüpheliler adliyeye sevk edildi

4 gün sonra TAEK’den gelen raporda tüplerin kimyasal silahlarda kullanılan 600 gram sezyum kimyevi maddesi olduğu öğrenildi. Olayın şüphelisi iki şahıs Trabzon Adliyesi'ne sevk edildi.

Sezyum nedir? Nerelerde kullanılır?

Sezyum genellikle nükleer sanayi de kullanılan kimyasal bir elementtir. Sezyum elementinin nükleer alanda en önemli elementlerdendir. Sezyumun bilim dalındaki sembolü Cs’dir ve atom numarası 55’dir.

Yoğunluğu: 1.879 g/mL olan Sezyum elementi uçuk sarı renkte, yumulşak ve kolay kesilebilen bir elementtir. Parlak bir yüzeyi vardır, havadaki oksijen ve nem ile olan reaksiyonundan dolayı bu parlak yüzey matlaşır. 1860 yılında Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından rubidyumla birlikte bulunmuştur. Doğal elementler içinde elektropozitifliği en fazla olan Sezyum çok kolay oksitlenir. Ayrıca bu element doğada, bazı maden sularında, lepidolitte, trifilinde ve Elbe Adası polüsitinde az miktarda bulunur. Sezyum elementi bir çok organik bileşiğin hidrojenlenmesinde katalizör olarak, atomik saat olarak, fotoelektrik hücrelerde ve vakum tüplerinde, IR lambasında kullanılır ve ayrıca oksijene olan yüksek ilgisinden dolayı elektron tüplerinde gaz giderici olarak da kullanılır.

Erime noktası: 28.44 °C (301.59K)
Kaynama noktası: 671°C (944K)
Molar hacmi: 70.94 ml/mol
Mineral Sertliği: 0.2
Özgül ısı: 0.240 J/gK
Isı iletkenliği :0.359 W/cmK
Buharlaşma Entalpisi:65 kJ mol-1
Atomlaşma Entalpisi:76 kJ mol-1

Dokunmak bile dakikalar içerisinde öldürebilir

Sezyum elementinin insana etkisi çok ama çok fazladır. Sezyum elementine çıplak elimizle dokunduğumuz anda dakikalar içinde hayatımı kaybedebiliriz. Sezyum elemtinin bir toplu iğne ucu kadarını insanların içtiği su kaynağına damlatılırsa suyun ulaştığı herkeste ölüm etkisi yaratmaktadır. Bu çok etkili maddenin insanlardan kesinlikle uzak yerlerde kullanılması gerekir. Zaten nükleer santraller de bu nedenle şehir merkezlerinden ve insanların yaşadığı yerlerden çok uzaklara inşa edilmektedir. Sezyum maddesinin insana olan zararı ne kadar fazlaysa bilime olan faydası da bir o kadar fazladır. Tabi güvenli ve insalığın yararı için kullanıldığı halde.

Anahtar Kelimeler:
SezyumSezyum Nedir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×