Bu haber kez okundu.

TSK personel alımı: 30 bin subay, astsubay, uzman erbaş alınacak

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen FETÖ mensubu askeri personelin yerine oluşan ihtiyacı karşılamak üzere yeni alımların yapılması gündeme geldi. Milli Savunma Bakanlığınca tarihte ilk defa dışarıdan personel alımı için düğmeye basıldı.

Geçtiğimiz günlerde Özel Kuvvetler Komutanlığı'na Bordo Bereli alımı için başvuru süreci başlamış ve beklenenden daha fazla sayıda kişi müracaatta bulunmuştu. Bakanlık şimdide Kara ve Deniz Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksek Okulları'ndan öğrenci alınması için kolları sıvadı.

Bu kapsamda kara ve deniz harp okullarının birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarına üniversitelerin uygun bölümlerinden, astsubay meslek yüksek okullarının ise birinci sınıflarına yine uygun bölümlerden öğrenci alımı yapılacak. Harp okullarına 3 bin 491, meslek yüksekokullarına ise bin 811 öğrenci alınacağı öne sürülüyor.

TSK'YA BİNLERCE SUBAY VE ASTSUBAY ALINACAK

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki personel ihtiyacını karşılamak için subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş alınması amaçlanıyor. Bunlardan bin 322'si subay, 3 bin 547'si astsubay, 7 bin 159'u uzman erbaş ve 11 bin 907'si sözleşmeli er/erbaş kadrosuna yerleştirilecek. Öte yandan 411 astsubayın subaylığa, 511 uzman erbaşın da astsubaylığa geçişinin sağlanması ön görülüyor. TSK'nın bu yıl içerisinde yaklaşık 30 bin personel temin etmesi bekleniyor.

İLK DEFA DIŞARIDAN ALIM YAPILIYOR

Öte yandan, Özel Kuvvetler Komutanlığı personel ihtiyacını karşılamak üzere Milli Savunma Bakanlığı, muvazzaf subay ve astsubay alımı yapılacağını duyurmuştu. Bu kapsamda Özel Kuvvetler bünyesine 200 muvazzaf subay ile 500 muvazzaf astsubay alınması hedefleniyor. 1 Kasım'da başlayan başvurular 30 Kasım tarihinde sona erecek.

ARANAN ŞARTLAR NELER?

Muvazzaf subaylık başvurusu için adayların en az lisans mezunu olması ve KPSS puan türünde en az 50 almış olması gerekiyor. Astsubaylık başvurusu için ise en az ön lisans mezunu ve KPSS'den en az 50 puan alma şartı aranmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Erhan 1 yıl önce

Peki Fetö magdurlari olarak o donemde okuyup kpss oss sinavlarinda aldigimiz puanlari. Fetoculer yuzunden basari orani yuksek olup bizlerin puanlari otomotikmen dusen ogrencilr ne yapcak. Yasim 32 oldu. Hicbir kuruma gremyom. Bizler magdur degilmiyiz. Bizlerinde hakki yrnilmedimi