Bu haber kez okundu.

Türk Akımı Projesi nedir? Rusya ile Türkiye imzaları attı!

Rusya'dan çıkan Doğalgaz'ın Karadeniz'in altından geçerek önce Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan topraklarından Avrupa'ya nakledilmesini öngören Türk Akımı Boru Hattı Projesi'nin detayları ilk olarak 2014 yılında ortaya çıkmıştı. O günden bu yana iki ülke arasında yapılan görüşmelerde sona gelindi.

23. Dünya Enerji Kongresi için İstanbul'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinin tamamlanmasının ardından, iki ülkenin devlet başkanlı kameralar karşısına geçerek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı Projesi'ne ilişkin anlaşmanın sağlandığı ve Enerji Bakanlarının anlaşmaya imza attığı belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Novak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Novak​

TÜRK AKIMI PROJESİ NEDİR?

Türk Akımı, Rusya'dan başlayarak Karadeniz altından Türkiye'ye nakledilmesi ön görülen bir doğalgaz boru hattı projesidir. Proje ilk defa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Aralık 2014 tarihinde Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında bizzat kendisi tarafından önerilmiştir. İptal edilen 'Güney Akım Projesi' yerine yapılacak olan Türk Akımı'nın henüz resmi bir ismi yoktur.

YILLIK TAŞIMA KAPASİTESİ

Boru hattının inşası tamamlandığında yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olacak. Türkiye bu proje sayesinde yıllık 14 milyar metreküp doğal gaz alacak. Kalan 49 milyar metreküp ise Avrupa'ya aktarılacak.

TÜRK AKIMI HATTI UZUNLUĞU

Türk Akımı'nda her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hat yer alacak. 910 kilometresi Karadeniz altından geçecek olan hatlardan Trakya ve Türkiye topraklarına girecek olan bölümü ise 260 kilometre uzunluğunda olacak.

MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

Bugün imzalanan Türk Akımı Projesi'nin 19 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×