Öne Çıkanlar feto YASİR KAYA KİMDİR Phi Phi adası 8 maaş tazminat başörtüsünü çıkarıp yerine şapka

Türkçenin en uzun kelimesi 70 harften oluşuyor

Türkçe'nin en uzun kelimesi ''çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız'' diyenler yanılıyor. Zira dilimizdeki en uzun kelimenin 70 harften oluştuğu ortaya çıktı.

- Bu haber 272 kez okundu.

Türkçenin en uzun kelimesi 70 harften oluşuyor
Fransa'nın Lyon kentinde bu yıl Dünya Dil Forumu'nun 7'ncisi düzenlendi. Foruma 70 harften oluşan Türkçe'nin en uzun kelimesi damgasını vurdu. Ezberi bir hayli zor olan kelimeyi forumdaki standı ziyaret edenler telaffuz etmeye çalıştılar.

Türkçe dilinde var olan '''Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine'' en uzun kelime olduğu açıklandı. Peki bu kelime ne anlama geliyor.

NE DEMEK?

Okumaya çalışan herkesi zorlayan kelimenin anlamı da merak konusu oldu. Bu uzun kelime ''Hemencecik, başarısızlaştırıcı hale getiremeyeceğimiz kişilerden biriymişsiniz gibi'' anlamına geliyor.

CÜMLEDEKİ KULLANIMI

Kötü amaçların güdüldüğü bir öğretmen okulundayız. Yetiştirilen öğretmenlere öğrencileri nasıl muvaffakiyetsizleştirecekleri öğretiliyor. Yani öğretmenler birer muvaffakiyetsizleştirici olarak yetiştiriliyorlar. Fakat öğretmenlerden biri muvaffakiyetsizleştirici olmayı, yani muvaffakiyetsizleştiricileştirilmeyi reddediyor, bu konuda ileri geri konuşuyor. Bütün öğretmenleri kolayca muvaffakiyetsizleştiricileştiriverebileceğini sanan okul müdürü bu duruma sinirleniyor, ve söz konusu öğretmeni makamına çağırıp ona diyor ki: "Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine laflar ediyormuşsunuz ha?"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×