Bu haber kez okundu.

Türkiye'de AB'ye destek yerlerde anket sonucu yüzde 83.9!

ORC Araştırma referandum anketi sonucu 'EVET' oylarının hızla yükseldiğini ortaya koydu. En son halkoylaması anket sonucunda 'evet' oyları yüzde 55.4'e yükselirken, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin yapılan anketten ise sürpriz bir oran ortaya çıktı.

ORC Araştırma Şirketi, 24-27 Mart tarihleri arasında 'Özel Gündem' araştırması düzenledi. 36 ilde 2 binden fazla kişiyle gerçekleştirilen anket sonucuna göre 'Evet' ile 'Hayır' arasındaki fark 11 puana çıktı. Katılımcıların yüzde 55.4'ü referandumda 'evet' oyu kullanacağını belirtirken, yüzde 44.6'sı ise 'Hayır' oyu kullanacağını ifade etti.


ORC Araştırma anketi: Referandum Oy Tercihleri

Türkiye'nin AB'ye üye olmasını önemsiyor musunuz?

ORC'nin aynı anket içerisinde katılımcılara sorduğu bu soruya verilen 'önemsiyorum' ve 'önemsemiyorum' yanıtlarının oranı ise adeta sürpriz oldu. Ortaya çıkan sonuç, son zamanlarda Almanya ve Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'ye karşı saldırgan tavırlarının Türk halkının AB'ye olan bakış açısını olumsuz yönde etkilediğini gözler önüne serdi. Ankete katılanların yüzde 83.9'u bu soruya 'önemsemiyorum' yanıtını verirken, yüzde 16.1'lik kesim de 'önemsiyorum' dedi. Verilen yanıtlar arasında büyük bir uçurum olduğunu gösteren AB anketi sonucu aynı zamanda Türk halkı tarafından AB'ye verilen desteğin yerlerde olduğunu gösterdi.


ORC Araştırma anketi: Türkiye'nin AB'ye üye olmasını önemsiyor musunuz?

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×