Bu haber kez okundu.

Türkiye'de en güvenilen lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
ORC, 15 Temmuz darbe girişiminin yansımalarını ortaya çıkarmak üzere 33 ilde araştırma yaptı. 22 Temmuz - 24 Temmuz 2016 tarihleri arasında toplam 1565 kişi ile 'Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi' yöntemiyle yapılan ankette ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

ORC anketinin sonuçlarına göre Türkiye'de en güvenilir lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, ankete katılan kişilerin yüzde 95'i ise darbe girişimini FETÖ'nün yaptığı konusunda hem fikir. İşte 15 Temmuz Darbe girişimi araştırmasının sonuçları.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN FETÖ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ KONUSUNDA ŞÜPHE DUYUYOR MUSUNUZ?

ORC darbe girişimi anketine katılan kişilerden yüzde 95'i bu soruya 'Hayır şüphe duymuyorum' yanıtını verirken, yüzde 5'i ise 'Evet şüphe duyuyorum' yanıtını verdi. Sonuca göre 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ'nün yaptığı yönünde neredeyse herkes hem fikir.FETÖ'NÜN DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA ALINAN ''OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL) KARARINI DESTEKLİYOR MUSUNUZ?

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında yapılan Milli Güvenlik Toplantısı (MGK) kararları doğrultusunda Türkiye'de 3 ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasına karar verilmişti. ORC şirketi halkın bu kararı destekleyip desteklemediğini sordu. Ankete katılan kişilerin yüzde 73,5 'i OHAL kararını desteklediğini belirtirken, yüzde 26,5'i ise desteklemediğini ifade etti.FETÖ'NÜN DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA, DARBECİ VE DARBE DESTEKÇİSİ TÜM UNSURLARI ETKİSİZ HALE GETİRMEYE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONLARI DESTEKLİYOR MUSUNUZ?

Darbe girişimi sonrası tüm devlet kurumlarında ve özel kurumlarda FETÖ bağlantılı Paralel Devlet Yapılanması'na karşı operasyonlar başlatıldı. Bu kapsamda FETÖ bağlantılı okullar, eğitim kurumları, hastaneler, vakıflar ve sendikalar gibi pek kuruluş kapatıldı. Öte yandan devlet kurumlarında da FETÖ mensubu olduğu tespit edilen binlerce kamu çalışanı görevden alındı. ORC'nin FETÖ'ye yönelik operasyonlara halkın nasıl baktığını öğrenmek için sorduğu bu soruya ankete katılan kişilerden yüzde 96'sı 'destekliyorum', yüzde 4'ü ise 'desteklemiyorum' yanıtını verdi.CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A GÜVENİYOR MUSUNUZ?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm vatandaşlara, demokrasiye ve milli iradeye yapılan darbe girişimine direnmek için meydanlara çıkmasını yönünde çağrı yaptı. O gece vatandaşlar büyük bir direniş göstererek cuntanın darbe girişimini püskürttü. ORC, halkın Cumhurbaşkana Erdoğan'a ne kadar güvenip güvenmediğini öğrenmek için sorduğu soruya, ankete katılan kişilerden yüzde 79'u 'Güveniyorum', yüzde 21'i ise 'güvenmiyorum' cevabını verdi. Diğer siyasi liderlere baktığımızda ise anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin en güvenilen lideri oldu.BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM VE HÜKÜMETE GÜVENİYOR MUSUNUZ?

15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin hedeflerinden birisi de Başbakan Binali Yıldırım'dı. Güven konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra gelen Binali Yıldırım için ankete katılan vatandaşların yüzde 72.3'ü 'güveniyorum' cevabını verirken, yüzde 27.7'si ise 'güvenmiyorum' yanıtını verdi.TBMM'YE GÜVENİYOR MUSUNUZ?

Darbe girişimi gecesi milletin iradesinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) darbecilerin kullandığı savaş uçaklarıyla bombalandı. İçerisinde milletvekillerinin de olduğu o gecede TBMM'de büyük panik yaşandı. Peki vatandaşlar TBMM'ye ne kadar güveniyor? Araştırma sonucuna göre ankete katılan kişilerin yüzde 73.4'ü TBMM'ye güveniyor. Kalan kişilerin yüzde 26.6'sı ise 'güvenmiyorum' dedi.POLİS TEŞKİLATINA GÜVENİYOR MUSUNUZ?

Darbe girişimi gecesi Türk Polis Teşkilatı da darbeye karşı büyük bir direniş gösterdi. Darbeci askerlerin Ankara Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat Merkezi'ni bombalamasıyla 40'ın üzerine özel harekat polisi şehit oldu. ORC anketinde polis teşkilatına güven sorusuna ise ankete katılan kişilerden yüzde 75'i 'güveniyorum', yüzde 25'i ise 'güvenmiyorum' yanıtını verdi.MUHALEFET LİDERLERİYLE İLGİLİ KANAATİNİZİ BELİRTİNİZ

Ankete katılan vatandaşlardan yüzde 70'i MHP lideri Devlet Bahçeli'ye güvendiklerini, yüzde 49.2'si CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na güvendiklerini ve yüzde 6'sı ise HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a güvendikleri yönünde yanıtlar verdi. Buna göre, Türkiye'nin en güvenilir liderleri Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'dan sonra MHP lideri Devlet Bahçeli'de üçüncü en güvenilir lider oldu.VATANA İHANET VE TERÖR SUÇLARINDA İDAM CEZASININ UYGULANMASINI İSTER MİSİNİZ?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında en çok tartışılan konularında başında 'idam cezası' geldi. Halkın büyük bir bölümünün darbecilerin idam edilmesi yönündeki talepleri hükümet tarafından değerlendirilecek. Peki idam cezasını kaç kişi destekliyor? ORC anketine katılan kişilerden yüzde 91.5'i idam cezasını 'desteklerim' derken yüzde 8.5'i ise 'desteklemem' yanıtını verdi.ORC'nin 'Halkın 15 Temmuz Darbe Girişimine Bakışı' başlıklı anketinin son sorusu ise ''GELECEKTEN ÜMİTLİ MİSİNİZ?'' oldu. Ankete katılan kişilerden yüzde 77.5'i gelecekten ümitli olduğunu belirtirken, yüzde 22.5'i ise gelecekten ümitli olmadığını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×