Bu haber kez okundu.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yeni kriz! AB fonu kesiliyor mu?

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki 16 Nisan referandumu gerilimi farklı bir boyuta geçmeye başladı. Almanya, Hollanda ve Avusturya'nın başı çektiği siyasi krizlere bir yenisi daha eklenebilir. Gazete Habertürk'ten Bahar Bakır'ın haberine göre; Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanan referandum mitingi gerilimi ve sonrasındaki karşılıklı sert eleştiriler, AB'nin Türkiye'ye karşı IPA fonlarının yani AB'ye Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarının kesilmesini gündeme getirdi.

Bakır'ın çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberde; Avrupa Birliği, Türkiye'deki projelere verilen fonların gerektiği gibi kullanılmadığı ve farklı yerlere harcandığı iddiasını öne sürecek. Ancak bu iddiaların doğru olmadığını belirten kaynaklar, bunun yaşanan gerilimin bir yansıması olarak değerlendirildiğini belirtiyor. Sadece politik bir söylemden ibaret olduğu söylenen AB fonlarının kesilmesine yönelik henüz bir adım atılmış değil. Fonların askıya alınması için Türkiye ile yapılan tüm müzakerelerin askıya alınması gerektiği ifade ediliyor.

TÜRKİYE'YE VERİLEN AB MALİ YARDIM FONLARI

Türkiye, 2007 - 2013 yılları arasında AB'den 4 milyar 795 milyon Euro mali katkı desteği aldı. AB’nin Türkiye’ye bu yıl da dahil olmak üzere 2020 yılına kadar adalet, içişleri ve temel haklar, ulaştırma, çevre ve iklim, enerji, rekabetçilik ve yenilik, istihdam, insan kaynaklarının gelişimi ve sosyal politikalar, tarım ve kırsal kalkınma, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği alanlarındaki projelerde kullanılması için 2.5 milyar Euro vermesi planlanıyor.

Kaynak: Habertürk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×