Bu haber kez okundu.

Türkiye'nin amacı Musul'u DEAŞ'tan temizlemek
Musul. Dicle kıyısına kurulmuş Arapların, Kürtlerin ve Türkmenlerin yaşadığı önemli bir kent. Bugünlerde bir terör örgütünün DEAŞ'ın işgali altında ve o kentin kurtarılması için Ankara'da planlar yapılıyor.

Musul'un 2014 yılında DEAŞ tarafından işgali yıllardır tartışılıyor. 276 bin kişilik Irak ordusunun böylesine önemli ve stratejik kenti bir terör örgütüne nasıl teslim ettiği silahlarını bırakıp nasıl kaçtığı yıllarca sorgulandı. İşgalin gerçekleştiği günlerde Irak Parlamentosu Başkanı olan Usame Nuceyfi'nin dillendirdiği ''Nasıl oldu da bütün bu güvenlik güçleri terör karşısında geri kaçtı'' soruları hala hafızalarda.

BAĞDAT YÖNETİMİNİN BAŞARISIZLIĞI DEAŞ'I BÜYÜTTÜ

Musul'un işgalinden rahatsız olan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Yıllardır işgale karşı adım atılması gerektiği tezi Türkiye tarafından dillendiriliyor. Irak ordusunun Musul konusunda sergilediği basiretsizlik sonucu Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkını kullandı ve Başika'da asker konuşlandırdı. Amaç yerel güçlerin terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelesine destek vermek.

ATILAN ADIM HUKUKİ

Türkiye'nin Başika'daki varlığı tartışmaya kapalı. Uluslararası hukuka göre bir devlet komşusuna kendi topraklarından kaynaklanan saldırıyı engelleyemezse saldırıya uğrayan devletin müdahale hakkı doğuyor. Türkiye'nin Irak'la yapılmış ikili anlaşmaları da Türkiye'ye Musul'a müdahale hakkı veriyor. Musul'un DEAŞ'ın elinde bulunması kentin ekonomik kaynakları nedeniyle terör örgütünü besleyen bir unsur. Bu nedenle DEAŞ'ın yok edilmesi için Musul gibi önemli bir kentin terör örgütünün elinden alınması şart.

İŞGALE DİRENMEMİŞLERDİ

Bağdat yönetiminin işgale direnmemiş olması akıllara bir çok soruyu getiriyor. DEAŞ'ın Musul'dan ekonomik olarak beslenecek olmasının Irak yönetimi tarafından bilinmemesi mümkün değil. Bu da Musul'u sonuna kadar savunulması gereken stratejik bir yer yapar. Ortaya çıkan bu karmaşık durumda dillendirilen sorulardan biri de acaba ''Bağdat yönetimi DEAŞ'a gizli destek mi veriyor?'' 

IRAK'TA 8 BİN YABANCI VAR

Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak müdahalesini hatırlayanlar Bağdat'ın işgal güçlerince direnişle karşılaşmadan ele geçirildiğini bilir. Bu tutumun Musul'un DEAŞ'a teslimi süreciyle benzerlikler arz ettiği de herkes tarafından biliniyor. Üstelik DEAŞ'ı oluşturan askeri gücün önemli bir bölümünü, Saddam'ın Bağdat'ı ABD'ye teslim eden devrim muhafızlarının oluşturması da tesadüf olmasa gerek. 

Irak'taki tek askeri güç Türkiye değil. 8 bin yabancı asker Irak topraklarında bulunuyor. ABD, İngiltere, İspanya, Almanya ve Hollanda, Irak'ta asker bulunduran ülkeler. Bağdat yönetiminin Türkiye dışındaki ülkelere ''topraklarımızdan çıkın'' dediğini duyan hiç olmadı.

MUSUL'UN STATÜSÜ

Bu konu ise tartışma konusu. Lozan'da Musul Türk toprağıydı. İngiltere ile Musul konusunda anlaşma sağlanamadı. İngiltere konuyu Dünya Savaşı'nı engelleyemediği gerekçesiyle dağılan Milletler Cemiyeti'ne götürdü. Ankara Anlaşması ile Musul, Irak'a bırakıldı. Statüko ve sınırın değişmemesi şartı anlaşmada yer alıyor fakat bugün şartların değişmiş olması Türkiye'nin Musul'a müdahale etmesi hakkını veriyor.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×