Bu haber kez okundu.

Türkiye'nin son 15 yıldaki sivilleşme adımları

Türkiye yaklaşık 15 yıldır AK Parti hükümeti ile tarihinde görülmemiş büyüme ivmesi kazandı. Kanunlarda yapılan düzenlemeler ile 2023 hedeflerine hızla ilerleyen Türkiye'de son 15 yıldır sivilleşme yönünde ise çok önemli uygulamalar hayata geçirildi. 27 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde meşru sivil hükümete yönelik yayımlanan e-Muhtıra bildirisinin ardından hükümetin verdiği sert tepki, Türkiye'nin sivilleşme sürecinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Son 15 yılda atılan sivilleşme adımları şöyle;

TÜRKİYE'DE SİVİLLEŞME ADIMLARI

DGM'ler kaldırıldı: 2004'te, yargı bağımsızlığını zedeleyen Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) kaldırıldı.

Milli Güvenlik Dersi müfredattan çıkarıldı: 2012'de Milli Güvenlik Bilgisi dersi Milli Eğitim Bakanlığı'nca müfredattan kaldırıldı.

MGK'ya ilk kez sivil genel sekreter atandı: 2004'te Milli Güvenlik Kurulu'na ilk defa sivil bir genel sekreter atandı. 2011'de MGK'da ilk kez sivil ve askerler karşı karşıya değil, karışık bir şekilde oturdu.

Ekim 2007 Cumhurbaşkanını halkın seçmesi: 2007 yılında yapılan referandumla Cumhurbaşkanını halkın seçmesi kabul edildi. 2010 anayasa değişiklik paketi ile 12 Eylül 1980 darbecilerinin yargılanmasının yolu açıldı.

Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçti: 2014 yılında Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçildi.

Parti kapatmalar zorlaştırıldı: 2010 ve 2015'te yapılan düzenlemelerle vesayet rejimlerinin halkın iradesini baskılamak için sık sık başvurduğu parti kapatmalar zorlaştırıldı. Siyasi partilere dava açılması Meclis iznine bağlandı.

Kuvvet Komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığına bağlandı: Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı.

Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri: Aralarında GATA'nın da olduğu tüm askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredildi.

Sivil irade, 15 Temmuz girişimini bertaraf etti: 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde sivil halkın gösterdiği direniş sonrası bertaraf edildi.

Milli Savunma Üniversitesi: Kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü askeri eğitim vermek amacıyla Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Üniversite birimlerinin kuruluş ve yönetmeliklerini belirleme görevi askere değil Bakanlar Kurulu'na verildi.

Harp Okulları'nın MSB'ye bağlanması: Tüm Harp Okulları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİYLE BERABER 'SİVİLLEŞME DAHA DA HIZLANACAK

Türkiye'de bir hükümet sistemi değişikliğini öngören 18 maddelik Anayasa Değişikliği Paketi 16 Nisan 2017 pazar günü halkın oyuna sunulacak. Referandumda 'EVET' çıkması durumunda Türkiye'nin sivilleşmesinin önü tamamen açılacak.

Sıkıyönetim kaldırılacak: Kriz zamanlarında askeri idarenin geçerli olduğu sıkıyönetim uygulaması tamamen kaldırılacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM) sivilleşecek: Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinden AYM'ye gelen 2 üyelik kaldırılacak.

Yargı tamamen sivilleşecek: Sivil denetime kapalı olan Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılacak. Bütün askeri mahkemeler lağvedilecek.

HSYK'daki bürokratik vesayet sona erecek: Mevcut sistemde 4 üyeyi Cumhurbaşkanı, 16'sını atanmış bürokratlar belirliyor. Cumhurbaşkanı Sistemi ile beraber 7 üyeyi halk oyuyla şekillenen TBMM, 4'ünü de halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı belirleyecek. Böylece HSK'yı atanmış bürokratlar değil sivil irade şekillendirecek.

Kaynak: TRDiplomacy

Anahtar Kelimeler:
Turkiye
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×