Bu haber kez okundu.

Ve Başbakan noktayı koydu: TEOG kalkıyor! İşte detaylar...

Öğrencilerin merakla beklediği açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, "TEOG'u kaldıracağız, sizi stresten kurtaracağız. İstediğiniz okula gidebileceksiniz" dedi. İşte Başbakan Yıldırım'ın "TEOG kalkacak mı?", TEOG kalktı mı?", "Yeni sisten nasıl olacak?" gibi sorulara verdiği yanıt ve detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım 2017-2018 eğitim-öğretim yılının açılıını Şanlıurfa'da yaptı. Burada öğrencilere seslenen Yıldırım, son günlerde gündemi meşgul eden TEOG sınavı ile ilgili de konuştu. TEOG sınavını kaldıracaklarını belirten Başbakan Yıldırım, bunun bir sistem değişikliği olmadığının da altını çizdi.

TEOG öğrencilerin nereye gideceklerine yardımcı olacak

Son günlerde "TEOG kalksın mı, kalsın mı?" sorusunun gündemde olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, " TEOG, öğrencilerin nereye gideceklerine yardımcı olacak. Aslında TEOG bir giriş sınavı değil, sizin okulda girdiğiniz imtihanlardan, her sömestr bir tanesini Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye'nin her tarafından merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki notların yanı sıra aldığınız notların yanı sıra alınan notlar da dikkate alınarak sizin ortaokuldan sonra en uygun, en iyi istediğiniz liseye gitmenizin hazırlığını yapıyor. Ama zaman içerisinde TEOG yarışa döndü. Sizin stresinizi artırdı. Uykularınız kaçırdı değil mi? Sizi stresten kurtaracak şekilde gereken çalışmaları yapacağız, 8. sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilgiliniz varsa, "Ben spor okuluna gideceğim" buyur git. "Ben edebiyatçı olacağım" sen de sosyal bilgilere git. "Ben din alimi olacağım" sen de İmam Hatip Lisesi'ne git." şeklinde konuştu.

Öğrencilerin ortaokulda okul tarafından yönlendirileceğini kaydeden Başbakan Binali Yıldırım,"Öğretmenlerimiz yönlendirecek ve anne, babalarınız yönlendirecek. Mesele bu. Sistem değişikliği diye bir şey yok. Amacımız yavrularımızın ortaokuldan sonra gönül rızası ile istedikleri, kabiliyetlerinin en uygun olduğu lise kısmına devam etmeleri. İstenmeyen aş ya karın ağrıtır ya baş. Onun için istediğiniz yere gideceksiniz." dedi.

FETÖ ile, 15 Temmuz alçak darbesinin arkasındaki örgütün elindeki okulları almak için Maarif Vakfı'nı kurduklarını da dile getiren Yıldırım, "Vakıf o okulları alıyor, orada ülkemizin değerlerine uygun eğitimi devam ettiriyor. Bizlerden aldığınız bayrağı daha da yücelere çıkartmaya söz veriyor musunuz?" diye sordu.

Çocukları mutlaka okula gönderin

Başbakan Yıldırım Urfalı vatandaşlara seslenerek , "Yavrularımızı hiçbir ayrım gözetmeden mutlaka okula gönderelim. Onların geleceğe hazırlanması bizim en büyük varlığımızdır. Anne ve babalara, özellikle kız çocuklarımız başta olmak üzere, okula gitmeleri konusunda gayret göstermelerini, herhangi bir gevşeklik yapmamalarını özellikle istirham ediyorum." şeklinde konuştu.

Yeni Eğitim sistemi açıklaması

Yapılan değişikliklerle ilgili eleştirilere de yanıt veren Yıldırım, "Değişimi okumak, değişime göre kendimizi de gözden geçirmek zorundayız. Bir yandan okulların, dersliklerin fiziki ihtiyaçlarını gidermek, diğer yandan da eğitimin içeriğini geliştirmek mecburiyetindeyiz. 1 yıldır MEB çalıştı. Bütün uzmanlarla, velilerle görüştü. Uzmanlar aylarca çalıştı. Arkasından müfredat son şeklini aldı. Hayatın ihtiyaçlarına cevap veren bilgilerle yeniden oluşturuldu. Uluslararası eğitim standartları esas alınarak yapıldı. Yeni müfredatta yabancı dil eğitimi de yeniden ele alındı. Yıllarca gramer kurallarını öğrenen ancak bir türlü yabancı dili öğretemeyen bir sistem vardı. Artık bu sistem terk ediliyor. Doğrudan pratikten yola çıkılarak, dil öğretme başarısı gösteren ülkelerin uyguladığı yöntem hayata geçiriliyor." dedi.

Müfredat değişikliği

Bazı kişilerin "Müfredatı niye değiştiriyorsunuz?" şeklinde sorular sorduğunu belirten Yıldırım, "Tabii ki değiştireceğiz. Siz gençlerin ihtiyaçları değişim gerektiriyor da onun için değiştiriyoruz. Velilerden benim istirhamım yeni müfredatın kapağını bile açıp okumamış ama şu da yokmuş bu da yokmuş gibi dedikodu edenlere itibare etmeyin. Bizi bir ve beraber yapan değerlerimizin ne olduğunu biliyoruz ve bunlar da öğretilmeye devam edilecek." şeklinde konuştu.

Bu müfredatta göreceksiniz

Okulların özgür düşünmenin, sorgulamanın, eleştiri kültürünün de öğrenildiği mekanlar olduğuna dikkat çeken Binali Yıldırım, "Tarihimizi, kültürümüzü, inanç değerlerimizi en güzel şekilde, en doğru şekilde kazandırmanın yolunu bu müfredatta göreceksiniz. Hükümet olarak, ülkemizin eğitim konusundaki eksikliklerine daha da iyi seviyeye ulaşması için gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Okul açıldığında bizim kitaplarımız yoktu. En önemli reformlardan biri de 12 yıllık eğitimdir. Bunun ilk 8 yılı ilkokul-ortaokul, sonraki 4 yılı da lise eğitimi. Ondan sonra üniversite var." açıklamalarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×