Bu haber kez okundu.

Vergi borcu yapılandırma işlemi için son fırsat! GİB borç sorgulama

İnternetten vergi borcu yapılandırma sorgulama nasıl yapılır? Vergi barışı (vergi affı) kanununun getirdiği avantajlardan yararlanmak için son fırsat! Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) borç yapılandırması yapacak olan mükellefler için son başvuru tarihinin 25 Kasım 2016 olduğunu açıkladı. www.gib.gov.tr borç sorgulama yapılandırma işlemleri için kullanılacak internet adresidir. İşte 2016 vergi borç yapılandırma detayları...

VERGİ BORCU SORGULAMA

Öncelikle farkında olmada vergi borçlusu olabileceğinizi unutmamalısınız. Yani haberiniz olmadan trafik cezası, askerlik parası ve seçim cezası gibi borç kaydınız olabilir. Bu nedenle yapılandırma başvurusu yapmadan önce mutlaka borcunuzun olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor. Bunun için internet veya cep telefonundan faydalanabilirsiniz. Borcunuzu internet üzerinden gib.gov.tr adresine girerek veya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın mobil uygulaması aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Her iki uygulamada da T.C. Kimlik numarası, Doğum tarihi ve Anne kızlık soyadı bilgilerini doğru bir şekilde girerek borcunuzun olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçları yapılandırma işleminin Gelir İdaresi Başkanlığı - GİB internet sitesinden yapılacağını belirtti. Bakan, 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" ile milyonlarca mükellefi ilgilendiren trafik cezası, vergi ve prim borcu, idari para cezaları, öğrenim ve harç kredileri, vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim borçları gibi birçok borç ile bunların her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezalarının yeniden yapılandırıldığını ifade etti.

İNTERNETTEN VERGİ BORCU YAPILANDIRMA İŞLEMİ (RESİMLİ ANLATIM)

GİB internet sitesinden yapılandırma başvurusu yapmak isteyenler için hazırladığımız kılavuzdan faydalanarak kolayca vergi borcu yapılandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Vergi affı kapsamında ilk olarak yapmanız gerekenleri maddeler halinde aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

1-  T.C. Kimlik numaranızla başvuru yapabileceğiniz (https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=tc6736basvuru) İnternet Vergi Dairesi giriş ekranına girin. Açılan penceredeki tüm alanları doğru bir şekilde doldurunuz.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 8

2- Kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra 'Giriş' tuşuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki bilgi ekranı çıkacak. Bu sayfanın aşağısına indiğinizde ise başvuru formunu göreceksiniz. Buradaki formu da doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Eğer borcunuz ekrandaki gibi gözüküyorsa (TABLO-1) yapılandırmak ya da ödemek istediklerinizi işaretleyerek devam edin.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 7

3- Karşınıza gelen ekrandaki telefon, adres ve e-posta bilgilerinizi doldurun. Eğer borcunuz Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ise plaka bilgisi de girmeniz gerekiyor. Bunun dışında olan bir borç ise ödeme şekline geçiyoruz. ''Ödeme Şekli'' seçeneğinde peşin ve 6'dan 18 taksite kadar seçim yapabilirsiniz. Örnek olarak biz 9 taksit seçeneğini işaretledik. Unutmadan; ödeme şeklini 'yazı ile' yazmayı kesinlikle ihmal etmeyin!

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 6

5- Ödeme seçeneğini seçtikten sonra ev telefon numarası, iş telefon numarası, cep telefonu numarası, e-posta, adres ve il ilçe bilgilerini doğru bir şekilde yazın. Formdaki 'Bilgilendirme Şekli' kısmını ise vergi dairesinin sizinle nasıl iletişim kurmasını istiyorsanız o şekilde işaretleyin.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 5

4- Sonraki aşamada borcunuzun olduğu vergi dairesinin ilini ve altındaki kutucuktan da vergi dairesinin ismini seçin. Örneğin; Denizli - Pamukkale Vergi Dairesi gibi. Bazı borçlularda bu alanda vergi dairesi isimleri yer almamaktadır. Özellikle trafik cezası borçlarında ekranın yukarısında hangi borcun hangi vergi dairesine yatırılacağı gösterilmektedir.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 4

5- Daha önceden çıkarılan 6552 sayılı kanun kapsamında herhangi bir borç yapılandırmanız bulunmuyorsa ve yeniden yapılandırma yapmak istemiyorsanız ''HAYIR''; 6552 sayılı kanun kapsamında borcunuz varsa ve yapılandırma yapmak istiyorsanız ''EVET'' seçeneğini seçin.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 3

6- Yaptığınız işlemlere göre dava açmaktan vazgeçiyorsunuz. Aşağıdaki görseldeki alanı ''Evet'' olarak işaretlediğinizde vergi borcu yapılandırma işlemine devam edebilirsiniz. Ayrıca tüm dava açma haklarınızdan da vazgeçmiş olacaksınız.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 2

7- Son olarak başvuru sayfasının en sonundaki açıklamaları dikkatlice okumanız gerekmektedir. Okumanızı tamamladıktan sonra ''Açıklamaları okudum, kabul ediyorum.'' yazısının yanındaki kutucuğu işaretletin ve ''Tamam'' butonuna basın. Bu işlemden sonra internetten vergi yapılandırma başvurusu işlemi tamamlanmış olacak.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Resimli Anlatım - 1

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×