Bu haber kez okundu.

Yarın okullar tatil mi MEB 6 Ekim açıklaması
6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu olarak kutlanmakta. Bu nedenle öğrenciler ve resmi kurumlarda çalışan personeller yarın yani 6 Ekim Perşembe günü tatil yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Konuyla ilgili resmi açıklama için gözler hem Milli Eğitim Bakanlığından hem de İstanbul Valiliğinden gelecek açıklamaya çevrilmiş durumda. Henüz her iki kurumdan da bir açıklama yapılmadı. Açıklama gelir gelmez sizlerle paylaşacağız.MEB, geçen yıl ki 6 Ekim'de okulları tatil etmemişti. Aksine tüm okullarda ve resmi kurumlarda İstanbul'un Kurtuluş Günü kutlamaları için tören düzenlenmişti. Tatil kararının bu sene de çıkmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak konuyla ilgili açıklama yapıldığında bu durum netlik kazanacak.

İSTANBUL KURTULUŞU

Her sene 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş Günü olarak kutlanıyor. 23 Nisan 1923 tarihinden itibaren İtilaf Devletleri, İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf Devleti ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde yapılan törenle bayrağımızı selamlayarak İstanbul'u terk etti. 6 Ekim 1923'te Şükrü Naili Paşa'nın emir komutasındaki 3. Kolordu'nun İstanbul'a girmesinden sonra işgal resmen bitmiş oldu. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin ardından da 6 Ekim tarihi, İstanbul'un Kurtuluş Günü olarak ilan edildi ve kutlanmaya başlandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×