Bu haber kez okundu.

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi neler getiriyor?
AK Parti'nin başkanlık sistemi ve yeni anayasa hazırlıklarındaki detaylar belli oldu. Peki başkanlık sisteminin ana başlıkları neler? Başkan kaç yılda bir seçilecek? İşte detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti'nin hukukçu kurmayları 'Başkanlık Sistemi' çalışmaları için yoğun bir mesai harcadı ve önümüzdeki günlerde meclis gündeminden ele alınması planlanan modele son şekli verildi. AK Parti'nin önerisinde denge ve denetleme sisteminin korunması için hassasiyet gösterildi. Bunlardan en önemli olanı ise ''üniter yapı''.

ÜNİTER YAPI ve ANAYASA KORUNACAK

AK Parti'nin meclis gündemine taşıyacağı başkanlık sistemi modeli teklifinde eyalet ve federatif yapı gibi seçenekler kesinlikle yer almayacak. Anayasa'nın ilk dört maddesi de olduğu gibi korunacak. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrılacak. Tek parçalı perlamentonun esas alınacağı taslakta, kanun yapma görevi yine parlamentoya verilecek. Bütçeler, hükümetler yerine parlamento tarafından yapılacak.

BAŞKAN SINIRSIZ BÜTÇE HARCAMASI YAPAMAYACAK

AK Parti'nin yeni anasaya ve başkanlık taslağında, başkanın sınırsız bütçe harcaması bulunmayacak. Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) Genelkurmay Başkanlığı'na kadar bir çok kuruluşun başkana bağlanması AK Parti'nin sunacağı öneride planlandı. Ancak bazı atamaların parlamento onayına tabii tutulması üzerinde de duruldu.

SEÇİM SÜRESİ DE BELLİ OLDU

Yeni Anayasa taslak çalışmasında Başbakan tarafından atanan bakanlar, başkanın devlet sekreterleri statüsüne alınacak ve başkanlık seçimi 5 yılda bir yapılacak.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×