Bu haber kez okundu.

Yeni askerlik sisteminde Son Dakika! Oylama 25 Haziran'da... İşte yeni askerlik sisteminin detayları

Kamuoyunda "Yeni Askerlik Sistemi" ya da "Tek Tip Askerlik" olarak bilinen Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de devam ediyor. Yapılan görüşmelerde hihai oylamanın 25 Haziran Salı günü gerçeleştirilmesi kararı alındı.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN DETAYLARI...

TBMM Genel Kurulunda görüşülen söz konusu kanun teklifinin ilk 30 maddesini içeren ilk bölümü kabul edilmişti. Kabul edilen bu maddelere göre Yeni Askerlik Sistemi'nde askerlik hizmetleri, yedek subaylık, astsubaylık, erbaş ve er olarak yapılacak.

YENİ ASKERLİK SÜRESİ KAÇ AY OLDU?

Yeni Askerlik Sistemi'nde askerlik süreleri de belli oldu. Buna göre,er ve erbaşlar için bu süre 6 ay olurken, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlendi. Görüşmelere devam edilen Kanun Teklifi için nihai karar ise 25 Haziran Salı günü TBMM'de verilecek.

YENİ ASKERLİK ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Askerlik hizmetine devam edenlere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık verilecek. Söz konusu ücret görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmayacak şekilde belirlenecek.

Ayrıca Kanun Teklifinin, "Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir" maddesine, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının verdiği önergeyle  "Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz" hükmü de dahil edildi.

Ali KIŞAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×