Bu haber kez okundu.

Yeni HSK üyeleri kimler ? HSK üyeleri nasıl belirleniyor ?

Yargıtay Üye Kontenjanından; Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üye Kontenjanından; Cafer Ergen, Öğretim Üyesi Kontenjanından; Ali Cengiz Köseoğlu, Avukat Kontenjanından; Songül Yazar, Öğretim Üyesi/Avukat Kontenjanından; Hamit Kocabey, Genel Kurul'da yapılan oylamanın ardından HSK üyeliğine seçildi.

YENİ HSYK ÜYELERİ NE ZAMAN GÖREVE BAŞLAYACAK

7 Haziran’da mesai başlıyor 
TBMM tarafından seçilen 7 üye ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçeceği 4 üyenin yanı sıra Adalet Bakanı’nın başkan, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın da doğal üyesi olduğu yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) haziranda mesaiye başlayacak. Eski HSYK üyelerinin görevleri, 6 Haziran’da sona erecek yeni HSK üyeleri de 7 Haziran’da görevlerine başlayacak.

İşte yeni üyeler
Yaşar Şimşek
: Avukatlık ve hâkimlik görevlerinin ardından Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyeliğinde bulundu. Yargıtay Genel Sekreterliği görevini yürütüyordu.
Mehmet Ademoğlu: Başsavcılık ve hâkimlik görevlerinin ardından 2014’te Yargıtay üyeliğine seçilen Ademoğlu, 17. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapıyordu.
Cafer Ergen: İdari mahkemelerdeki hâkimlik görevinin ardından 2014’te Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu. 2014’ten itibaren Danıştay üyesi olarak görev yaptı.(341 oy aldı)
Ali Cengiz Köseoğlu: 1994’te Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde başladığı akademik hayatına, 2012’den itibaren Beyazıt Üniversitesi’nden doçent olarak devam ediyordu.
Alp Arslan: Savcılık ve hâkimlik görevinin ardından 2012’de Yargıtay üyeliğine seçilen Arslan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi üyeliğini yürütürken, Ağustos 2016’da HSYK asil üyeliğine geçti. n Hamit Kocabey: 2000’e kadar TSK’da subaylık görevini yapan ve emekli olan Kocabey, aynı zamanda Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirerek avukatlığa başladı. Yıllardır, Bahçeli’nin avukatlık görevini yürütüyordu.(340 oy aldı)
Songül Yazar: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Yazar, çeşitli şirket ve hukuk bürolarında görev yaptı.

CAFER ERGEN KİMDİR KAÇ OY ALDI

341 oy alan Cafer ERGEN; 1966 Samsun Terme doğumlu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. İdari yargı hakimi, Danıştay tetkik hakimliği yaptı. 2014'te Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Aynı yıl HSYK üyeliğine yedek üye olarak seçildi. İmar konusunda uzman… Milli Görüş çizgisinde olduğu biliniyor.

ALP ARSLAN  KİMDİR KAÇ OY ALDI

(340 oy aldı): 1964 Denizli Çal doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Hakimlik, savcılık, adalet müfettişliği görevlerinden sonra 2012'de Yargıtay üyeliğine seçildi. 6 çocuğu var.

HAMİT KOCABEY KİMDİR KAÇ OY ALDI

(337 oy aldı): 1961 doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun… 1979-2000 yılları arasında subaylık yaptı. 2000'de Ankara Barosu'na kayıtlı avukat olarak başladı ve MHP lideri Bahçeli'nin avukatlığını yapıyor.

SONGÜL YAZAR

(334 oy aldı): 1975 Şanlıurfa Siverek doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu… Elazığ, Gebze ve İstanbul'da değişik hukuk bürolarında görev yaptı. Evli ve 2 çocuk sahibi

YAŞAR ŞİMŞEK

(333 oy aldı): 1966 Antalya Akseki doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Adalet müfettişi, Yargıtay Ceza Dairesi üyesi. Özgeçmişinde “17-25 Aralık sonrasında çıkarılan kritik yasaların hazırlanması ve kanunlaşması sürecinde Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü olarak üstlenilen vazife” yazıyor.

ALİ CENGİZ KÖSEOĞLU

(333 oy aldı): Doçent doktor. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1992'de mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi. Uzmanlık alanları, iş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, sendikalar hukuku, iş sağlığı ve güvenliği hukuku.

MEHMET ADEMOĞLU

(331 oy aldı): 1963 Kahramanmaraş Pazarcık doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Hakimlik ve savcılık yaptı. Şanlıurfa Başsavcılığı görevindeyken 2014'te Yargıtay üyeliğine seçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×