Bu haber kez okundu.

Yeni KHK yayınlandı! 679, 680, 681 sayılı KHK’lar

Yeni KHK'lar ile ihraç edilenler ve göreve iade edilenler listesi açıklandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler, 679 sayılı KHK, 680 sayılı KHK ve 681 sayılı KHK olarak son dakika açıklandı.

Emniyetten 2687 personel, diyanetten 135, adalet bakanlığından 1699 kişi ihraç edildi. Adalet Bakanlığı'ndan bin 699 kişi ihraç edildi. Kamu kurumlarından toplam 4 bin 521 personel ihraç edildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 313 askeri personel görevden alındı. Üniversitelerde görevli 649 akademisyenin görevine son verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve diğer terör örgütleri ile bağlantıları tespit edilen 83 dernek ve vakıf kapatıldı. Özel güvenliklerin silah kullanımına düzenleme getirildi. Düzenlemeye göre özel güvenlik görevlileri, silahlarını görev alanı dışına çıkaramayacak. Polise, sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma, sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi. İlkokul mezunları uzman çavuş, uzman onbaşı olabilecek.

6 OCAKTA YAYIMLANAN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER

KHK/679: www.resmigazete.gov.tr/mukerrer/20170106M1-1.htm

KHK/680: www.resmigazete.gov.tr/mukerrer/20170106M1-2.htm

KHK/681: www.resmigazete.gov.tr/mukerrer/20170106M1-3.htm

OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel (işçiler dahil), TBMM kararlarına dayanılarak Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görev yapmak üzere görevlendirilebilecek.

680 Sayılı KHK ile getirilen düzenlemeye göre Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler noterliklere devredilebilecek. 

OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile valinin teklifi ve İçişleri Bakanının uygun görmesi halinde, daha önce ilgili maddeler çerçevesinde görevden ilişiği kesilmiş güvenlik korucuları operasyonel faaliyetler maksadıyla tekrar göreve çağrılabilecek.

Medya kuruluşlarının lisans başvuruları 'milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı' nedeniyle reddedilebilecek. Ayrıca Millî İstihbarat Teşkilatı veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütleriyle irtibatı bulunan medya kuruluşlarının lisans başvuruları reddedilecek. Yayın yasak ve kısıtlamalarına uymayan basın kuruluşlarının yayınları bir gün durdurulacak. Bir yıl içinde tekrar uymadıkları takdirde 5 güne kadar, ikinci tekrarda 15 güne kadar yayın durdurma cezası getiren KHK'lar, üçüncü tekrarda ise yayın lisansının iptalini öngörüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
kaygılıyım 1 yıl önce

hakkında soruşturma açılmış şirket ya da kişilerin malvarlığına el konulması işlemi tamamen haksızlı ve hukuksuzluktur. Eğer ortada suç varsa adil bir şeklde yargılama yapılır ve adilce hüküm verilir. Onca emeğin üstüne yağmalarcasına konmak Allah'sızlıktır,vicdansızlıktır. Günah. Kim olursa olsun böyle birşey asla kabul edilemez. Hükümetin bu haksız,hukuksuz uygulamalarına isyan ediyor ve parlamanter sistemin devam etmesini ısrarla isytiyorum. Başkanlığa hayır.Yurdumun insanlarını artık rahat bıraksınlar. Biz birlikte iyiyiz. Kimse gölge etmesin. Yeter artık. Yıldık...