Bu haber kez okundu.

Yeni kimlik kartı başvuruları başladı! İşte çipli kimlik ücretleri

Yeni kimlik kartları için başvuru süreci tüm Türkiye'deki il nüfus müdürlüklerinde bugün başladı. Çipli kimlik kartı ücreti 16 lira olarak belirlendi. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak olan yeni kimlikler için başvurular, online randevu sistemi ile İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinde sıra beklemeden yapılabilecek. Yeni kimlik alımı sürecinde hangi işlemlerin yapılacağı ise ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresinde detayları ile birlikte verildi.

Kullanım ömrü 10 yıl olan yeni kimlik kartlarının ücretleri ise; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeni ile yeniden düzenlenen kimlikler için 16 lira, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlikler için 16 lira ve kayıp sebebiyle yeniden düzenlenen kimlikler için de 32 olarak belirlendi.

YENİ KİMLİK KARTI ÇIKARMA İÇİN NELER GEREKLİ?

Çipli kimlik kartı başvurusu yapmak için öncelikle bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Size verilen tarih ve saatte yanınıza başvuru için gerekli olan belgeler arasındaki eski nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafı da alarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yeni kimlik başvurusu esnasında avuç ve parmak izi taraması yapılacak. Tüm bilgileriniz görevli tarafından başvuru merkezine gönderilerek doğruluğu kontrol edilecek. Kontrol işlemlerinin değerlendirilmesi sonrasında ise başvuru onaylanır onaylanmaz yeni kimliğinizi alabileceksiniz. Yeni kimlikler başvuru esnasında verilen adrese PTT kargo ile teslim edilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×