Bu haber kez okundu.

Yeni kimlik kartları 'çipli kimlik' 2017'de tüm illerde verilecek

Çipli kimlik kartları ne zaman hangi illerde verilecek merak ediliyordu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden gelen bilgilere göre, nüfus cüzdanlarını yenilemek isteyen tüm Türkiye'deki vatandaşlar Ocak 2017'den itibaren bulundukları İl Nüfus Müdürlüğü'ne giderek çipli kimlik kartı başvurusu yapabilecekler.

Yeni kimlik kartı alımı için ilk başvurular, pilot olarak belirlenen Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Adıyaman, Aksaray, Uşak, Yalova ve Erzincan gibi 10 ilde alınmaya başlanmıştı. Bu iller arasına Burdur'da eklendi. Bu illerde yaşayan vatandaşlar ay sonuna kadar yeni kimliklerini alabilecekler. Yeni yılın girmesiyle birlikte başvuru yapan vatandaşların kimliklerin dağıtımı ise 3 yıl içerisinde tamamlanacak.

YENİ KİMLİK KARTLARI NEREDEN ALINACAK?

Vatandaşlar, çipli kimlik kartı başvurusunu randevu usulüyle nüfus müdürlüklerinden yapacaklar. Başvuru için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı ya da tanıtıcı kimlik belgesi, 15 yaşından büyükler için son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf bulunuyor. Vatandaşların avuç ve parmak izi alındıktan sonra sistem üzerinden başvuru merkeze gönderilecek ve tüm bilgiler kontrol edilecek. Kontrol işleminin değerlendirmesinden sonra başvuru onaylanacak.

Kimlik kartları, başvuru sırasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla teslim edilecek. Vatandaşlara nüfus müdürlüğünde başvuru esnasında kapalı bir zarf içerisinde kimlik doğrulaması amacıyla PIN şifresi verilecek. Kimlik kartını teslim alan kişi bu PIN numarası ve yeni kimlik kartıyla ilgili nüfus müdürlüğüne giderek buradaki kiosklardan doğrulama işlemi yapıp şifresini değiştirecek.

Yeni kimlik kartı için ne kadar ödenecek? Çipli kimlik bedeli olarak kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik için de 30 lira ücret ödenmesi gerekiyor.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI PROJESİ NE GETİRECEK?

- Vatandaş, ehliyet, nüfus cüzdanı ve sağlık karnesi yerine tek bir kart taşıyacak.

- Tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alınacak.

- Kamu kurumlarında işlemler hızlanacak, bekleme süresi kısalacak.

- Hak etmeyenlerin başkasının adıyla hizmet alması önlenecek.

- Mevzuata aykırı işlem yapılması engellenecek.

- Reçete, sağlık raporu ve sağlık karnesi yolsuzlukları son bulacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×