Bu haber kez okundu.

YSK Referandum Kesin Sonuçları Açıkladı . İşte Kesin Sonuçlar

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan referandum halk oylamasının kesin sonuçlarını açıkladı. Alınan sonuçlara göre Referandum kesin sonuçlarına göre ;  Anayasa halk oylamasında 'Evet' oyları yüzde 51,41, 'Hayır' oyları ise yüzde 48,59 oranında kesinleşti.

YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı canlı yayında referandumun kesin sonuçlarını açıladı ve canlı yayında şu açıklamalarda bulundu.

Yurtdışında 57 ülkede kullanılan oyların seçim akşamı oy kullanma süresinin bitiminden sonra sandıkların sonuç bilgileri, tutanaklar, yurtdışında da kullanılan oylar dahil hepsi Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi ile talep eden tüm partilere anında iilettildiğini dile getirdi.

PEKİ KAÇ KİŞİ OY KULLANDI? KAÇ KİŞİ EVET DEDİ KAÇ KİŞİ HAYIR DEDİ ?

Referanduma katılımın 87.45 olduğunu ve 25 milyon 157 bin 463  seçmen evet, 23 milyon 779 bin 141 seçmen hayır oyu kullanıldını duyurdu.

İşte Güven'in sonuçlarla ilgili canlı yayın açıklaması;

"Yurt dışında 57 ülke ve 127 temsilcilikte, yurt içinde halk oylaması gerçekleştirilmiştir. Seçim akşamı oy verme süresinin bitiminden şu ana kadar sandıkların sonuç bilgileri, tutanaklar, yurt dışı dahil SEÇSİS aracılığı ile seçime katılan ve talepte bulunan partilere eş zamanlı olarak gönderilmiştir. Partilerin bilişim uzmanları SEÇSİS'e davet edilerek seçim sonuçlarını takip etmeleri sağlanmıştır."

"Evet' oyu verenler yüzde 51,41' , 'Hayır' oyu verenlerin sayısı ise yüzde 48,59 olarak gerçekleşmiştir. Bu sonuçlara göre, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının değişikliklerinin halk oylamasına sunulması hakkındaki kanun hükümleri uyarınca, 16 Nisan'da yapılan referandumda geçerli oyların yarısından çoğunun 'Evet' olarak gerçekleştiği, anayasa değişikliğinin Türk milleti adına kabul edildiği kurulumuzca onaylanmıştır."

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×