Sır tutmak sadece kadınlara mı özgü? Cevabınız tabi ki HAYIR olacak. Sekreter kelimesinin kökü Latincedir. Kelime anlamı sır tutan. Peki, neden dünyada ortalamaya bakıldığında sır tutanların yani sekreterlerin çoğu kadınlardan oluşur. Bir erkeğin sekreter olması neden insanların gözünde tuhaf karşılanıyor.

Sadece siyasi partilerde ya da üst düzey yerlerde erkekler sekreter olabilirken normal koşullarda kadınlar tercih ediliyor. Hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi erkeğin kendini üstün görmesinden kaynaklanıyor. Yani dünyanın oluşumundan bu yana kadınlar erkeklerin hep arkasında tutulmaya çalışılmıyor mu? Bu kadar önemli bir mesleği sadece kadınların yapması sizce nedendir?

Bunun sebebi de kadının erkeğin gözünde ki seksüel görünümüdür. Yani cinsellik. Aslında biz erkekler kadınların her zaman erkeklerle eşit olduğunu söyleriz. Ama sadece söyleriz. İş eyleme geldiğinde geri çekiliriz. Toplumdan topluma değişir aslında bu durum. Geri kalmış toplumlarda kadın şiddetin tarihini yazacak kadar aşağılanır. Onu sadece yemek yapan, çocuk büyüten bir olgu olarak görürüz. Kadının görevleri vardır. Erkek onun görev bekçisidir. Görev tamamlanmaz ise ya dayak ya azar. Cahil olan toplumlarda bunun dozu git gide artar. Cennet annelerin ayakları altında derken bizler yanlış anlamışız. Onları ayaklarımızın altında ezmeye kalkmışız. Oysaki ayaklarının altında paspas olmalıymışız. Erkeğin vezir oluşunun da rezil oluşunun da kaynağı kadındır, kadınlarımızdır.

Onları taşımayı bilirsek o zaman bir yerlerde adımızı gururla anlatılır. Hele ki bizim toplumumuzda, aile değerlerinin son derece olduğu toplumlarda kadınlar eziliyorsa bu bizlerin yani erkeklerin rezilliğidir. Kadınlarımız ise başları havada dik duracak kadar onur timsalidir. Aslında bir bakıma sır tutmak kadınlara özgüdür. Asırlardır süren bu baskıcı tavra suskun kalmak müthiş.

Bu çaresizlikten değil çocuğunu düşünmemim ya da hala bir şeyleri kurtarabilmenin umudunu taşıdığındandır. Ama bir erkek olarak benimde tüm kadınlara bir sözüm var. Anneme kız kardeşime sevdiğime sokaktan gecen bu yürekli kadınlara diyorum ki SİZLERLE GURUR DUYUYORUM!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×