İlkokul mezunu TSK personel alımı şartları açıklandı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İlkokul mezunu uzman çavuş ve onbaşı personel alımı için Resmi Gazete'de yayımlanan KHK sonrası harekete geçti. Kamu kurumlarında iş kapısı arayışında olan yüzbinlerce kişi TSK'nın uzman çavuş personel alımı için başvuru tarihini ve aranan şartları merak etmeye başladı. Peki ilkokul mezunu uzman onbaşı ve uzman çavuş alımı başvuruları ne zaman başlayacak, aranılan şartlar neler, kimler müracaat edebilir? İşte TSK personel alımı konusundaki tüm detaylar..

681 SAYILI KHK'NIN İLGİLİ MADDESİ

İlkokul mezunlarına TSK'da personel olma imkanı tanıyan 681 nolu Kanun Hükmünde Kararname'nin 65'nci maddesinde ''3269 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.'' ifadesi yer alıyor. Bu değişiklikteki Ek Madde 1 uyarınca, ''İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları,Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz.'' ifadesi yer alıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Yeni KHK ile açıklanan ilkokul mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı alımına ilişkin şartlar, henüz Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından resmi olarak açıklanması. Ancak normal şartlarda TSK personel alımı aranılan şartlar şöyle;

- 1 Ocak itibarıyla 25 yaşını doldurmamış olmak.

- Askerlik hizmetini tamamlamış ya da halen zorunlu askerlik görevini icra ediyor olmak.

- Askerlik hizmetini tamamlamış olan adaylar için, terhis olunan tarihten itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak.

- Askerlik hizmetine halen devam eden adaylar için TSK personel alımı başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.

Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi ve kayıt kabul işlemleri yapılmaktadır. Yapılacak olan kontrollerde başvuru şartlarını taşımayan veya evraklarında eksik olan adayların başvuruları iptal edilmektedir. Adayların girecekleri yazılı sınavda; sözel ve sayısal konularından toplam 5 soru sorulmaktadır. Sınav sonuçları ise mülakat esnasında değerlendirilir ve yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.

Yazılı sınav ve mülakat sınavını başarı ile geçen adaylar bu süreçten sonra sağlık muayenesinden geçirilir. Ön sağlık muayenesinde aranılan hususlar şöyle;

- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmalı. Yani göğüs kafesi ve omurga yapısında şekil bozukluğu olmamalı. Şaşı ve renk körlüğü gibi rahatsızlıklar bulunmamalı.

- Vücudunun herhangi bir yerinde ameliyat izi, yanık izi, jilet izi ve cilt hastalığından kalan izler olmamalı.

- Yazlık kıyafet giydiğinde, vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamalı.

- Ağız ve diş yapısı konusundaki sağlık ile ilgili hususlarda, TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlerin dışında herhangi bir rahatsızlık olmamalı.

- Türkçe'yi kusursuz konuşmalı ve kekemelik, pelteklik, tutukluk gibi rahatsızlıklar olmamalı.

TSK personel alımında ayrıca Fiziki mülakat yapılmaktadır. Burada adayların fiziki kontrolü ve kondisyon yeteneklerine bakılmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları kkk.tsk.tr internet sitesindeki 'insan kaynakları' bölümünde belirtilmiştir. Öte yandan adaylar, her branştan puan aldıkları takdirde bir sonraki aşamaya geçebilecekler. Bir veya birden fazla branştan puan alamayan adaylar ise başarısız sayılacaklar. Elenen adayların, elendikleri branş veya branşlardan bir kere not yükseltme sınavına girme hakları bulunuyor.

TSK personel alımı hususunda tüm branşlardan başarılı olan adaylar ayrıca Sözlü Mülakat sınavına katılmaktadırlar. Görüşme yoluyla yapılan mülakatta, adayların konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranış ve tavırlarındaki denge ile kendine olan özgüveni konusundaki gözlemler yapılarak değerlendirmeye alınmaktadır.

Son olarak alım şartları, adayların girdikleri sınavların değerlendirilmesi sonucu 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Bu puanın yüzde 30'u yazılı sınav, yüzde 40'ı mülakat ve yüzde 30'unu ise Fiziki Yeterlilik Testi (FYT) notu oluşturmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
mehmet 1 hafta önce

Bosvurular nezaman baslayacak