KHK'larla toplam 97 bin 679 kişi FETÖ'den ihraç edildi

FETÖ'den ihraç edilen kamu personeli sayısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu CNN Türk canlı yayınında açıkladı. Gündeme ilişkin konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, büyükannelere maaş, kıdem tazminatı, esnaf fonu ve FETÖ soruşturmalarına ilişkin sorulara da cevap verdi.

Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Büyükannelere toruna bakma maaşı: Çocuklu ve çalışan ailelere büyük kolaylık sağlayacak olan bu uygulamaya ilişkin sorulan bir soru üzerine Mehmet Müezzinoğlu, projenin bu ay sonunda son şeklini alacağını ifade ederek, ''Anne istihdama devam etsin, anneanne veya babaanne çocuğa baksın. Bu projeye ay sonunda son şeklini vereceğiz. 6-7 milyon TL'lik bir finansmanı var. Her yıl için 100 bin anne, 5-6 yıllık periyotta 500 bin aileyi ilgilendiriyor. Çıkan sonuçları 6 -7 ay sonra konuşacağız. Pilot uygulamayı göreceğiz.'' dedi.

Kıdem Tazminatı: Cumhurbaşkanlığı sistemi ve yeni anayasa referandumundan sonra daha hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonu oluşturacağız.

Esnaf Fonu: Esnafın Ahilik Fonu tasarısı üzerindeki çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Meclis'e göndereceğiz.

Taşerona kadro: Anayasa referandumu sonrası Kamu Çalışanı Reformu yapılacak. Bu reform içerisinde taşeronlar da yer alacak. Taşerona kadro isteyenlerin bir süre daha sabretmeleri gerekiyor.

FETÖ soruşturmaları: Kamu kurumlarından toplam 135 bin 356 kişi hakkında işlem yapıldı. Son çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile birlikte toplam 97 bin 679 kişi meslekten ihraç edildi. Açığa alınan 37 bin 677 ve göreve iade edilen personel sayısı da 19 bin 345.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×