KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak bekleyiş sürüyor

KPSS tercih sonuçları 2017 için atama bekleyen milyonlarca memur adayının gözü sorgu ekranında. Tüm Türkiye'de yaklaşık 3.5 milyon kişinin girdiği KPSS sınavının ardından adaylar alanlarına ve puan türlerine göre KPSS tercih işlemi yaptı. Devlet Personel Başkanlığı (DPB) işe 3 milyondan fazla aday arasından 2 bin 51 kişilik kadro alımı yapılacağını ve kadroların yerleştirileceği kurumların listesini açıkladı. ÖSYM, Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adayların atamalarını yapacak. Peki KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte sonuçların açıklanacağı tahmin edilen o tarih.

KPSS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Adayların büyük bir merakla bekledikleri KPSS tercih sonuçları açıklanma tarihi ile ilgili olarak henüz ÖSYM tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçen yıllardaki tercihleri göz önüne aldığımızda 16-25 Kasım tarihlerinde yapılan sınav sonrası sonuçlar 1 Aralık'ta açıklanmıştı. Yani sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki iki haftalık süreyi dikkate aldığımızda adayların tercih sonuçlarını 9 Ocak - 15 Ocak 2017 tarihleri arasında öğrenebileceği tahmin ediliyor. Öte yandan sınavlara 3.5 milyon adayın katıldığı düşünüldüğünde bu tarihinde biraz daha uzama ihtimali olabileceği de belirtiliyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPILACAK

ÖSYM bu yıl ilk kez Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tercih kılavuzunda ''güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma'' koşuluna yer verdi. Buna göre devlete bağlı bazı kamu kurum ve kuruluşlarına kadro yerleştirmesi sırasında ilgili kurumu tercih eden adaylar hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Hakkındaki soruşturma temiz çıkan ya da daha önce hiçbir suça karışmamış olan kişiler ise bu kurumlarda görev alabilecekler.

ATAMA TEBLİĞİ VE GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMİ

KPSS tercihleri sonucunda ataması yapılan memur adaylarına ''atama tebliği'' gönderilecek. Posta, kargo ya da elden teslim olarak bildirilecek olan bu tebliğ işlemi ile adaylar henüz memur haklarına sahip olmuyorlar. Ataması yapılan bir memurun haklarına sahip olabilmesi için tebliğ tarihinden sonra görevlerine başlaması gerekiyor. İkametgahı olan mülki sınırların içerisine atananlar tebliğin ertesi günü, mülki sınırlar dışında ikamet edenler ise tebliğden 15 gün içinde göreve başlamak zorundadırlar. Belirtilen süre içerisinde görevine başlamayanlar ise herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşunda 1 yıl boyunca memur olamazlar. Adaylar görev yerlerinde işe başladıkları anda memurluk statüsüne alınırlar. Bunun yanı sıra kendilerine tanınan yıllık izin, maaş ve ikramiye gibi tüm haklardan faydalanmaya başlarlar.

TERCİH İŞLEMLERİ DEVAM EDECEK

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) işbirliği ile 2017'nin ilk KPSS tercih döneminde sadece 2 bin 51 kadro açıklanması, sınava katılan adayların büyük tepkisini çekmişti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan KHK'lar ile devlet kurumlarından ihraç edilen kamu personeli çalışanlarını gözönünde bulundurursak bu yılın personel alımları yılı olacağını söyleyebiliriz. Bu noktada alım yapılacağı açıklanan 2051 personelden sonra, Kamu Personeli Seçme Sınavı tercih başvurularının kurum tarafından tekrar yapılacağı bekleniyor.

KPSS tercih başvuruları yapılacağı tarihlerin ise Şubat 2017, Haziran 2017 ve Aralık 2017 olacağı ileri sürülüyor. Adaylar bu dönemlerde açıklanacak olan kadrolara yeniden tercih başvurusu yapabilecekler.

Münevver Yılmazkara (munevver@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×