Öğretmen ataması 2017 Şubat'ta olacak mı son karar!

Şubat 2017 ve Ağustos 2017 öğretmen ataması haberleri gündeme düştü. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl 30 bin öğretmen ataması yapmak için harekete geçti. Bakanlık şubat ve ağustos aylarında 15'er bin olmak üzere toplamda 30 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak.

Habertürk'te yer alan son dakika öğretmen ataması haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek olan öğretmen atamalarında, 30 bin kişilik kadro ile beraber 2017 yılında 60 bin sözleşmeli öğretmen ataması tamamlanmış olacak. Bu atamalardan geriye kalan 30 bin kişilik kısım hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor. 

ÖĞRETMEN ATAMASI HANGİ BRANŞLARDA YAPILACAK?

Planlanan öğretmen atamalarının hangi branşlarda yapılacağı ise bu haberden sonra merak konusu oldu. Alınan bilgiye göre atamalar genellikle zorunlu okul öncesi eğitim ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine yönelik kadrolara yapılacak. Ancak bu branşların haricinde en çok atamanın yapılacağı branşlar arasında sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği ve özel eğitim bölümleri yer alıyor. Sözleşmeli öğretmenlik için en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Ataması yapılan öğretmenler, atandıkları yerlerdeki il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ile sözleşme yapacaklar ve tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde görevlerine başlayacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıllık zorunlu görev dönemini tamamladıktan sonra adaylık sürecini başarılı bir şekilde geçtikleri takdirde, göreve başladıkları okulda kadrolu olarak çalışma hakkı elde edecekler. Kadroya alınan öğretmenler, kendi okullarında en az 2 yıl daha görev yaptıktan sonra başka bir ile atama isteyebilecekler.

MEB'DE ATAMA TAKVİMİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen atamalarına yönelik planlama ve atama takvimi üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor. Anayasa değişikliği referandumu öğretmen atama kontenjanlarını doğrudan etkileyecek. Normalde 2017 Şubat öğretmen ataması için belirlenen kontenjan sayısı 10 - 15 bin arasındayken, referanduma gidilecek olması kontenjanın 30 bine çıkmasına neden oldu. MEB 30 bin öğretmen ataması için ilan çıkartırsa, ataması yapılan öğretmenlerin göreve başlaması Mart ayını bulabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
PEYAMİ SAFA 7 gün önce

Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması kaf dağının ardındaki elma oldu. Şubatta edebiyata en az 3000 kontenjan verilmeli...verilmeli ki ilahi adalet bir nebze yerini bulsun.

Avatar
EDEBİY-AT-AYIN (ARTIK) 2 gün önce

2017 Şubatta edebiyata en az üç bin kontenjan verilmeli..!