Türk vatandaşı olmanın şartları Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk vatandaşı olmanın yeni şartları açıklandı. Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelik kapsamında 2 milyon dolar sabit yatırım yapan, bankada 3 milyon dolarını 3 yıl boyunca tutan yabancılar Türk vatandaşı olabilecekler.

Resmi Gazete'nin 12.01.2017 tarihli yani bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre yabancıların Türk vatandaşı olabilmesi için gereken yeni şartlar belli oldu. Buna göre en az 1 milyon dolarlık taşınmazı 3 yıl satılmaması şerhi ile satın alan, en az 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı yapan, 3 yıl Türk bankalarında tutmak koşulu ile en az 3 milyon dolarlık mevduatı olan yabancılar Türk vatandaşlığına geçebilecek.

Öte yandan aynı değişiklik ile en az 100 kişiye iş verdiğini yani istihdam oluşturduğunu belgeleyen yabancılar da Türk vatandaşlığına geçmeye hak kazanabilecekler. Düzenlemeyle, yönetmeliğin "Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması, başvuru için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler" başlıklı 20. maddesinde değişiklik yapıldı.

Mustafa KARACA (mustafa.karaca@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×