Öne Çıkanlar KPSS PUAN YORUMLARI Ortaöğretim sonuçları KPSS SONUÇ YORUMLARI İl Müftüleri Atama Kararnamesi aöf sonuçları

Aydın Tansel kimdir?

Önceki gün Bodrum'da kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden ünlü sanatçı Aydın Tansel kimdir? 70'li yıllara şarkıları ve besteleri ile damgasını vuran Aydın Tansel hakkında merak ettikleriniz için tıklayın.

Aydın Tansel kimdir?
Ankara doğumlu olan Aydın Tansel, eğitimci bir ailede gözlerini dünyaya açtı. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara Bahçelievlerde geçiren Tansel, Ankara Cumhuriyet Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümü mezunu.

Uzun yıllar Doğu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda aktif görev alan Tansel, daha sonra, çok değerli bulduğu akademik çalışmanın dışına çıkıp, yaratıcılığını hayata geçirme fırsatı bulduğu alan olan müziği seçti. Gençlik yıllarında mandolin dersleri alan Tansel, lise yıllarında kurduğu trio’yla profesyonelliğe geçiş yaptı.

Daha sonra İstanbul'a yerleşerek Sezen Cumhur Önal’la ilk plak çalışmalarına başladı. Çıkardığı ikinci kırkbeşlik, “Genç Kızlar”, Türkiye’de hit oldu. 70’lerin başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. Şarkılarının bir çoğu hit oldu. Hit olan şarkılarının arasında; Günler Aylar - Çisil Çisil Yağmur - Neydi Aradığım gibi bir çok başarılı şarkı yer alıyor.

Anadolu Turnesi yapan Tansel, TRT’nin siyah-beyaz yıllarında, ilk canlı program yapan sanatçılardan biri oldu. 1976 Bulgaristan "Altın Orfe Ses Yarışması"nda, uluslararası dalda 29 ülke arasında "Dünya Ses Üçüncü'sü" ünvanını aldı. Bir sinema filminde, üç fotoromanda ve bir müzikalde yer aldı. Bir süre ticaret hayatını deneyen Tansel, yine müzik aşkı ağır basınca, ticarete noktayı koyup, yeniden uzun yıllar emek verdiği müziğe ve sahnelere geri döndü.

Müzikle beraber motosiklet ve spor en büyük tutkuları arasında yer alıyor. Shotokan Karate Ni-Dan (2.Dan) Siyah Kuşak sahibi. Kısa bir evlilik hayatı olan Tansel, önceki gün Bodrum'daki evinde kalp krizi geçirerek hayata veda etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×