Bu haber kez okundu.

Aralarında Aşil’in 3 bin yıllık kılıcı da var

Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonunda ele geçirilen 26 bin 456 parça tarihi eser arasında Yunan mitolojisinin en önemli savaşçısı olarak bilinen Aşil’in (Akhilleus) 3 bin yıllık kılıcı da var.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 12 Aralık’ta ülke tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığına imza attı. Kaçakçılığın önlenmesine yönelik çalışmalarını artıran İstanbul polisi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile operasyonun ilk ayağını Düzce’de gerçekleştirdi. Bu kentte tarihi eser kaçakçılığı yapan 6 şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı. Bu şahısların itirafları doğrultusunda İstanbul merkezli 4 ilde daha operasyon gerçekleştirildi. Bizans, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait 26 bin 456 parça sikke, antik heykel kaideleri ve taştan oluşan tarih ve sanat eseri ele geçirdi.

BÜYÜK İSKENDER HİNDİSTAN SEFERİNDE YAPTIRMIŞTI

Baskın yapılan adreslerde yapılan aramalarda aralarında Yunan Mitolojisinin en önemli savaşçısı olarak bilinen Aşil’in (Akhilleus) kılıcı olarak bilinen 3 bin yıllık Miken kılıcı, Büyük İskender’in Hindistan seferi sırasında yaptırdığı ‘İskender Büstü’, Hermes heykeli ve Helenistik döneme ait altın yapraklarında ‘ Heilos’ figürleri bulunan kraliçe tacı dikkat çekti.

Bu eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan kaçakçılık şebekesini çökerten polis, aynı operasyon kapsamında, Türkiye’nin kültür mirasını hedef alarak bu hazineleri yurtdışına kaçırmaya çalışan 13 kaçakçıyı gözaltına aldı. Ele geçirilen eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek. Öte yandan tarihi eser operasyonu polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

(Sadık Kahraman/İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×