Bu haber kez okundu.

Google arama motorunun bugünkü Doodle'ı İlhan Koman kim?

Ünlü internet arama motoru Google, Bugün İlhan KomanDoodle köşesine taşıdı.İlhan Koman hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlar İlhan Koma'ın hayatını araştırmaya başladı. Biz de sizin için İlhan Koman'ın hayatı hakkında bilgiler derledik.

İLHAN KOMAN'IN HAYATI

İlhan Koman 17 Haziran 1921'de Edirne'de doğdu. Babası Fuat Bey, Konya'dan Balkanlara yerleşen, doktorluk ve çiftçilik yapan  bir Türk köylüsüydü. Annesinin adı ise Leman'dır. Koman, anne tarafından dedesi, II. Abdülhamid devri devrimcilerinden ve Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurucularından Mehmet Şeref Aykut Bey'dir.

Çocukluğunu Edirne'nin Kaleiçi semtinde geçiren İlhan Koman Edirne Lisesi'ni bitirdi. Daha sonra 1941 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde eğitim almaya başladı. Bir yıl sonra Heyle bölümüne geçen Koman 1945'te mezun oldu. 1947'de devlet bursu ile Paris'e gitti. 1948'de Paris'te ilk sergisini açtı. 1951 yılında Türkiye'ye dönmeden hemen önce Melda Kaptana ile evlendi, bu evlilikten bir oğlu dünyaya geldi.

İLHAN KOMAN'IN ANITKABİR HEYKELİ

İlhan Koman yurda döndükten sonra mecburu hizmette bulundu. Bu arada 1952'de Anıtkabir Heykel Yarışması'na katılarak, "Şeref Holü'ne çıkan merdivenlerin sağındaki kabartma kompozisyonu" birinci oldu. Bu proje kapsamında gerçekleştirdiği ‘Sakarya Meydan Muharebesi’ konulu rölyefleri Paris'te görüp etkilendiği Mezopotamya ve Mısır rölyeflerinden izler taşıdığı bilinmektedir.

İSVEÇ'E YERLEŞTİ

İlhan Koman'ın çalışmaları 1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik ödülü alırken, 1955 Ankara Devlet Sergisi'nde birincilik ödülüne layık görüldü. Koman 1959'da İsveç'e yerleşme kararı aldı. 1965 yılında M/S Hulda adlı 1905 yapımı, iki direkli bir yelkenliyi satın alarak içinde yaşamaya başladı. İlhan Koman 1986 yılında vefat edene kadar bu tekneyi ev ve atölye olarak kullanmaya devam etti.

İLHAN KOMAN NE ZAMAN ÖLDÜ?

İlhan Koman, İsveç'in Stockholm kentinde 1986 yılında 65 yaşında hayatını kaybetti. Koman'ın cenazesi vasiyeti üzere yakıldı ve külleri Baltık Denizi'ne atıldı.

İLHAN KOMAN'IN ESERLERİ

Yaklaşık 20 şehrin sokak ve meydanlarında İlhan Koman'ın eserlerini görmek mümkün. Bu eserlerin çoğunluğu Stockholm'dedir.  Sanatçının en bilinen eserlerinin başında, Stokholm’da Mimarlık Yüksek Okulu önündeki "Leonardo'ya Selam" heykeli ve Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli gelir.

TÜRK DA VİNCİ İLHAN KOMAN

İlhan Koman, bilim ve sanatı bir araya getiren eserleriyle sanat dünyasında kendini özgü bir konum edinmesinden dolayı Türk Da Vinci'si olarak anıldı.

abchaber.com ÖZEL HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×