Bu haber kez okundu.

Son dakika... Orhan Gencebay'dan kötü haber geldi

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay'dan kötü haber geldi. Orhan Gencebay hastaneye kaldırıldı. Haberi, adı felaket tellalı'na çıkan Onur Akay sosyal medya hesabından paylaştı.

Arabesk müziğin duayenlerinden Orhan Gencebay gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ateşi yükselen Gencebay'ın hastaneye kaldırıldığı ve gıda zehirlenmesi yaşadığı belirtildi.

Haberi yine ses sanatçısı Onur Akay duyurdu. Ünlülerle ilgili hastalık, ölüm gibi haberleri sosyal medya hesabından duyurması ile adı "felaket tellalı"na çıkan Onur Akay, sosyal medya hesabından Orhan Gencebay'ın hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Akay paylaşımında, Orhan Gencebay ile birlikte fotoğrafını paylaşarak, "Dün gece ateşi yükselen değerli sanatçımız Orhan Gencebay hastaneye kaldırıldı. Gencebay'a gıda zehirlenmesi teşhisi konuldu." açıklamasında bulundu. Gencebay'ın geceyi hastanede geçirdiğini yazan Onur Akay, "tedavisi devam eden ustamıza acil şifalar dilerim." notunu da düştü.

Orhan Gencebay kimdir?

4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da doğan Gencebay, müzik hayatına altı yaşında iken klasik bati müzikçisi Emin Tarakçı Hoca'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. Bir sene sonra yedi yaşında iken, kemandan sonra bağlama ile tanıştı. 12 yaşına geldiğinde ise diğer enstrümanlarla beraber tamburu da başarılı bir şekilde çalıyordu artık. Konservatuar sınavlarına giren sanatçı, sınavları kazandı ancak fazla devam etmedi ve ayrıldı.

Ardından 20 yaşında, Ankara’ya gelerek Ankara Radyosu sınavlarına da girdi ve bu sınavları da kazandı. Fakat bu sınavdan sonra usulsüzlük yapıldı diye radyodan ayrıldı. İki yıl sonra İstanbul Radyosu'nun sınavlarına girdi ve bu sınavları da kazandı. 10 ay TRT'deki görevine devam etti ve kendi isteğiyle ayrıldı.

Babasının işleri bozulunca İstanbul'a döndü

TRT'den ayrıldıktan sonra babasının da işlerinin bozulması üzerine yeniden Samsun'a dönen Gencebay, çalışmalarını bu kez İstanbul Plakçılar Çarşısı’nda yoğunlaştırdı. Söz yazarı, besteci, yorumcu, bağlama sanatçısı olarak zirveye doğru uzanan basamakları bir bir çıkmaya başladı. Başarılı sanatçı henüz şarkıcı olarak tanınmadan önce de bir çok bestesiyle şöhret oldu. "Sevemedim Kara Gözlüm ", "Koca Dünya", "Sabır Taşı" adlı besteleri, besteci Orhan Gencebay'ın tanınmasına yetmişti. Hatta "Sevemedim Kar Gözlüm " adlı bestesi rekor kırdı ve 45 sanatçı tarafından plak yapıldı.

İlk plak "Başa Gelen Çekilirmiş"

Gencebay, ses sanatçısı olarak adını ilk kez "Başa Gelen Çekilirmiş" adlı 45'lik plağı ile duyurdu ve hemen ardından "Derdim Dünyadan Büyük" adlı plağı geldi. 1969 yılında "Bir Teselli Ver"'in satışını katlayarak kırdığı rekor nedeniyle çalıştığı plak şirketi tarafından "Altın Taç" ile ödüllendirildi. 1978 yılında yaptığı "Yarabbim" adlı plağı yurt içinde ve dışında yaptığı satışlarla rekor kırdı.

1971 yılında İstanbul Plak'a ortak oldu ve ilk plaklarının büyük çoğunluğu bu firmadan çıktı. Sanatçı, daha sonra Yaşar Kekeva ile ortak olarak Kervan Plak şirketini kurdu ve kardeşi Burhan Gencebay ile birlikte çalışmalarını burada sürdürmeye başladı. Yaşar Kekeva, Kervan Plak'tan ayrılıp kendi adını verdiği plak şirketini kurunca, Orhan Gencebay çalışmalarını kardeşinin ortaklığıyla Kervan Plak’ta sürdürmeye başladı.

1000’e yakın bestesi bulunan ve 400’ünü kendi sesiyle seslendiren sanatçı, 35 tane Yeşilçam filminde rol aldı. Orhan Gencebay'ın ilk evliliğini yaptığı Azize Gencebay'dan Altan adında bir oğlu dünyaya geldi. Ancak daha sonra Azize Gencebay’dan boşanan sanatçı, 1974 yılından beri Sevim Emre'yle birlikte hayatını sürdürüyor. 

Onur Akay kimdir?

Onur Akay, 28 Nisan 1977tarihinde Ankara‘da doğmuştur. 1995 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okudu. Daha sonra kazanarak geçiş yaptığı Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünde 4 yıl okuyarak 2006yılında mezun oldu. Bu yıllarda konservatuar eğitimini Süheyla Altmışdörtİsmail Hakkı Özkan, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca gibi hocalardan aldı. Ayrıca Semih Sergen‘den uzun yıllar diksiyon, güzel Türkçe konuşma dersleri aldı. Öğrencilik yıllarında müzik hocalığına başlamış ve İstanbul Maltepe Kız Meslek Lisesinde diksiyon, güzel Türkçe konuşma hocalığı yapmıştır.

Onur Akay1991 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübü’nde, Güngör Dilmen‘in yazdığı “Kurban” adlı tiyatro eseri ile, “Murat” rolünde çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı.

Konser şefliği yaptı

Onur Akay, Şef Rıza RİT yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Mûsikîsi İcra Heyetinde iki yıl stajyer sanatçı olarak görev yapmış ve konserler vermiştir. Ayrıca Etiler Huzur Evi Türk Sanat Müziği Korosunu bir sezon çalıştırmış ve Semahat ÖZDENSES`in misafir sanatçı olarak katılımıyla verilen konserin şefliğini yapmıştır.

13 yaşında şarkı besteledi

Onur Akay, MESAM üyesidir. Sözleri Zeki Müren‘e ait olan ‘Gönlümdeki Bahar’ adlı şarkıyı 1990yılında daha 13 yaşında iken bestelemiştir. 1993 yılından itibaren sahnelerde olan Onur Akay, 1994 yılında televizyonda ilk defa Seda Sayan‘ın programına konuk olmuştur. TRT repertuarlarında birçok şiiri ve bestesi yer almaktadır. Onur AKAY`ın özel günler için yazıp bestelediği Marş tarzı besteleri de vardır.

Onur AKAY, başarılı yorumculuk ve oyunculuk kariyerlerinin yanısıra şiirlerini “Şiirleriyle Onur Akay”, adlı kitapta topladı.

Müzisyen ve bestekar olan Onur Akay, Türk musikisinde birçok nazariyatçının kabul ettiği Müstear’lı Nikriz, Müstear’lı Hicaz, Zirgüle’li Pençgâh isimlerini verdiği 3 bileşik makam buldu, terkib etti ve şarkı besteledi. Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği İsimli yazdığı kitabı konservatuar öğrencileri tarafından kullanılmaktadır.

Sosyal medya fenomeni oldu

Onur Akay’ın en büyük tutkusu efsane sanatçıların arşivini tutmak. “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” eserinin bestekârı Semahat Özdenses‘in arşivini ona emanet etmesiyle başlayan bu tutku hala devam etmektedir. Tüm sanatçıların durumlarını takip edip son durumlarını sık sık sosyal medyada paylaşmaktadır.

1998 yılında “ANA” isimli kültür ve sanat dergisinde, uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Haber Artı Türk ve Aydınlık Gazetesi’nde yazıları yayınlanmaktadır.

“Bu Gece Kalıyorum” isimli kürdi eserini ise, Muazzez Ersoy‘un söylediği “Kal Bu Gece” isimli esere cevap olarak besteleyen Onur Akay, 1997 yılında Mesut Yar‘ın sunduğu haber programında şarkıyı Muazzez Ersoyiçin söylemiştir.

1997 yılında Mahallenin Muhtarları ve 2004 yılında Şöhretler Kebapçısı isimli dizilerde rol aldı. Birçok televizyon ve radyo programı sundu. 2011 yılında Selin Pınar Piriştine ile ünlü konukları ağırladığı Keyf-i Muhabbet isimli müzik eğlence programını sundu. 2012 yılında “İftar Lezzeti” isimli televizyon programı sundu.

2010 yılında Show TV’de “Yemekteyiz” adlı yemek programında yarıştı ve birinci oldu. 2012 yılında Fox TV’de yapılan “Yemekteyiz” adlı yemek programında yarıştı ve yine birinci oldu.

Onur Akay, 2004 yılında senaryosunu Yaşar Arak ve Müfit Can Saçıntı‘nın yazdığı “Şöhretler Kebapçısı” adlı dizide Yeliz YeşilmenCengiz KüçükayvazDost ElverSermiyan MidyatEvin EsenKemal KuruçayMelda GürLeman ÇıdamlıAtilla Taş ile birlikte rol aldı.

Kitapları :
Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği
Şiirleriyle Onur Akay

Albümleri :
1997 – Bu Gece Kalıyorum
2001 – İstanbul Ağlıyor

Televizyon Programları :
1994 – Seda Sayan (Konuk)
2001 – Çarkıfelek (Mehmet Ali Erbil‘in konuğu)
2004 – Zaga (Okan Bayülgen‘in konuğu)
2009 – Dünya Evi (Jüri)
2010 – O Sesler (TRT Müzik’te Semahat Özdenses‘i anlattı )
2010 – Yemekteyiz (Show TV’de yarıştı ve birinci oldu)
2011 – Keyf-i Muhabbet (Sunucu)
2011 – Bayram Özel Eğlence (Sunucu)
2012 – İftar Lezzeti (Sunucu)
2012 – Bayram Özel Eğlence (Sunucu)
2012 – Yemekteyiz (Fox TV’de yarıştı )
2013 – Yılbaşı Özel (Sunucu)

Filmleri ve Dizileri : 
Oyuncu :
2015 – Oklarla Dans (gazino patronu) (Sinema filmi)
2004 – Şöhretler Kebapçısı (Hans) (TV Dizisi)
1997 – Mahallenin Muhtarları (TV Dizisi)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×