Bu haber kez okundu.

28 Nisan 2017 Reyting Sonuçları En Çok İzlenen Diziler ?

28 Nisan 2017 Cuma Reyting Sonuçları açıklandı Hangi dizi Kim Birinci oldu Kanal D ekranlarında yayınlanan fenomen dizisi Arka Sokaklar'mı? Yoksa Atv Dizisi ekranlarında yayınlanan ve geçtiğimiz haftanın totalde en çok izlenen dizisi Aşk ve Mavi'mi?yada Star Tv Dizisi İstanbullu Gelin'mi?işte 28 Nisan Cuma Reyting Sonuçları tüm detayları ;

AŞK VE MAVİ 25. SON BÖLÜM DE NELER OLDU ?

Aşk ve Mavi dizisinde bu hafta Hasibe, Fatma'nın Cemal'den hamile kaldığını öğrenir. Bu durumu konaktakilerden saklamak ister ama Birgül, Fatma'nın hamile olabileceğini çoktan Refika'ya söylemiştir. Pembe, konağın hanımı havalarıyla Göreçkiler'e kök söktürür.Aşk ve Mavi Reytingleri Nasıl Kaçıncı oldu ? 

ARKA SOKAKLAR 439. SON BÖLÜM DE NELER OLDU ?

Kanal D ekranlarında yıllardır yayınlanan ‘Arka Sokaklar’da bu hafta Pınar boşanmaya karar verir. Ali, Buse’ye Oyun oynar. Ona yakınlık gösterir ve çevirdiği dolapları itiraf ettirir. Konuşmayı Volkan da kayda alır. Pınar’ın ona inanması için elinde son olarak tek bir şansı vardır. Arka Sokaklar Reytingleri Nasıl Kaçıncı oldu ?

Payitaht Abdulhamid REYTİNG SONUÇLARI

TRT1 Dizisi Payitaht Abdulhamid yeni bölümde neler yaşandı. Payitaht Abdulhamid yeni bölüm reytingelrde kaçıncı oldu.

Geçtiğimiz hafta hangi dizi ve tv programları reytingleri nasıldı ? İşte detaylar ;

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

AB REYTİNG SONUÇLARI

Peki Reyting Nedir ? Reyting Sonuçları Neye Göre Belirleniyor? 

Televizyon dünyasında temel belirleyici olan reyting nedir Nasıl ölçülür? İzlenme payı kanalların başarısını nasıl gösterir?

1- İzleyici Ölçümü nedir ?
İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?

Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×