Bu haber kez okundu.

Antalya Film Festivali ödülleri 2016 kazananları açıklandı

Bu yıl 53'üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. 'Mavi Bisiklet' ve 'Babamın Kanatları' filmlerinin damgasını vurduğu festivalde, Ulusal dalda 'En iyi film', 'En iyi yönetmen' ve 'En iyi senaryo' ödülleri Ümit Köreken'in yönettiği 'Mavi Bisiklet' filminin oldu.

Ödül töreni sırasında bir konuşma yapan Köreken, aldığı ödülle ilgili yaptığı açıklamada ''Dünyanın herhangi bir yerinde bisiklet, futbol topu ve sıcak bir yuva özlemi çeken tüm dünya çocuklarına ithaf etmek istiyorum.'' dedi.

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

En İyi Film: Mavi Bisiklet (Ümit Köreken)

En İyi Yönetmen: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet)

En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)

En İyi Senaryo: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet )

En İyi Müzik: Burak Korucu (Babamın Kanatları)

İzleyici Ödülü: Babamın Kanatları

Babamın Kanatları filmi de 3 ödüle birden layık görüldü. Bunlardan biri de 'En iyi erkek oyuncu' ödülüydü. Menderes Samancılar ödülü Suriyelilere adadığını belirttiği konuşmasında, ''Ben bu ödülü çocukları kıyılara vurmuş, ülkesi parçalanmış Suriyeli dostlarım için kaldırıyorum.'' ifadesini kullandı.

ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Uluslararası kategoride ise Yeşim Ustaoğlu'nun 'Tereddüt' isimli filmi 'En iyi film' ve 'En iyi yönetmen' ödüllerini kazandı. Ecem Uzun da filmindeki performansıyla hem uluslararası hem de ulusal kategoride 'En iyi kadın oyuncu' ödülünü kazandı. Yaşam boyu başarı ödülüne ise Asghar Farhadi ve Harvey Keitel layık görüldü.

En İyi Film: Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu)

En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)

En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar(48 Kavşağı)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)

En İyi Senaryo: Açık Kapı (Marina Sereseky)

En İyi Müzik: 48 Kavşağı

İzleyici ödülü: Açık Kapı

Jüri Özel Ödülü: Başkasının Evi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ayrıca 100 bin liralık Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ödülüne 'Ay Dede' filmi layık görüldü.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×