Bu haber kez okundu.

Avrupa'dan saldırgan gazete manşetleri

Almanya'nın Türk bakanların referandum etkinliklerini yasaklamasıyla başlayan siyasi kriz basın organlarına da sıçradı. Her fırsatta Türkiye'ye parmak sallamaya kalkan, demokrasi ve insan haklarından dem vuran Almanya, mesele Türkiye'yi güçlendirecek sistem değişikliği olunca, savunduğu değerleri ayaklar altına alan adımlar atmaktan çekinmedi. Avrupa'nın hedefinde şimdi ise milli basın kuruluşları yer alıyor.

İNGİLTERE MEDYASINDAN DESTEK

Hükümetler arası tartışmalar medyaya da yansıdı. Demokrasiyi savunan gazete manşetleri, sadece Almanya'dan değil diğer Avrupa ülkelerindeki basın organlarından da saldırı gördü. Onlardan biri de İngiliz Independent Gazetesi'nden geldi.

Independent Güneş Gazetesi'ni hedef gösterdi

GÜNEŞ GAZETESİ'Nİ HEDEF GÖSTERDİ

Türkiye-Almanya tartışmasına katılan Independent, Güneş Gazetesi'nin ''Dişi Hitler. Çirkin Teyze'' manşetini sayfalarına taşıdı. Alman Başbakanı Angela Merkel'in Hitler'e benzetildiğini tasvirin tepki gördüğünü yazdı ve Güneş Gazetesi'ni açık bir şekilde hedef gösterdi.

AVRUPA MEDYASINDAN AĞIR İFADELER

Medya cephesinde asıl saldırganlık ise Almanya, İsviçre ve Hollanda'dan geliyor. Bild Gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan için geçen hafta, skandal bir manşet atmıştı. 'Demokrat değilsiniz. Burada istenmiyorsunuz' yazmıştı.

Bild Gazetesi Erdoğan manşeti

İsviçreli Blick Gazetesi ise Erdoğan düşmanlığını manşetine Türkçe yansıtmıştı. Manşetinde "Erdoğan'ın diktatörlüğüne hayır oyu kullanın" başlığını atan gazete Türklerden, referandumda hayır oyu kullanmalarını istemişti.

Blick Gazetesi Erdoğan manşeti

ROTTERDAM'DA YAŞANAN SKANDAL

Hollanda hükümetinin faşizan bir uygulama ile Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı engellemesi, Türk protestoculara köpeklerle saldırması, referandum tartışmalarının Türkiye düşmanlığına alet edilmesinin zirve noktasıydı.

De Telegraaf Gazetesi polis köpeğinin Hüseyin Kurt'u ısırdığı fotoğrafı kullanarak, 'Burada patron biziz'' iması yapmıştı. Demokrasiyi ve insan haklarını hiçe sayan uygulama haliyle hem Türk siyasetinden hem de Türk medyasından büyük tepki görmüştü. Hollanda, o tepkiyi gösteren gazetelerden birine karşı yine ne temel değerleri ayaklar altına alan bir adım attı.

De Telegraaf Gazetesi 'Burada patron biziz' manşeti

AP'DE TÜRK GAZETESİNE ENGEL

Geçtiğimiz günlerde bir Hollandalı milletvekili Daily Sabah Gazetesi'ni Avrupa Parlamentosu'nda yasaklatmaya kalktı. Bunun üzerine bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Onlar burada milli yerli olan bir gazetemizi oraya sokmuyorsa o zaman siz de bunun karşılığını Türkiye'de göreceksiniz'' diyerek tepki gösterdi. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×