Bu haber kez okundu.

Hollywood yapımı 'Osmanlı Subayı' filmi gösterime hazır

Osmanlı Subayı (The Ottoman Lieutenant) filminde ülkesinde yaşanan adaletsizliklere tepki duyan idealist bir hemşire ile bir Osmanlı üsteğmenin hikayesi anlatılıyor. Film, ABD'li hemşirenin 1915 olaylarının yaşandığı dönemde savaş halindeki Osmanlı İmparatorluğu topraklarında sağlık hizmetleri sunan bir vakıfta çalışan Amerikalı bir doktorla tanışmasıyla gelişen bir senaryoya sahip.

Ünlü oyuncu Ben Kingsley'in canlandırdığı doktorla Osmanlı topraklarına geçen hemşireyi, sinemanın genç ve ünlü yüzlerinden Hera Hilmar oynuyor. Sinema severlerin Game of Thrones dizisinden tanıdığı Daario Naharis ise genç hemşirenin aşık olduğu Üsteğmen İsmail rolünde karşımıza çıkıyor.


Amerikalı hemşire ile Osmanlı Üsteğmeni İsmail'in aşk hikayesinin anlatıldığı Osmanlı Subayı filmi 10 Mart'ta vizyona girecek.

Amerikalı hemşire ile Osmanlı Üsteğmen'in aşklarının perde arkasındaysa bugün üzerinde çok tartışılan 1915 Olayları'nı izliyoruz. Filmin özelliği, tartışmalı bu siyasi konuya son derece dengeli Türk ve Ermeni toplumlarının 1. Dünya Savaşı yıllarında yaşadıkları ortak acı açısından bakması.

Türk sinemasının iki dev ismi Selçuk Yöntem ve Haluk Bilginer'in de rol aldıkları filmin bu yaklaşımına Ermeni Diasporası'nın tepki göstermesi dikkat çekti. Osmanlı Subayı (The Ottoman Lieutenant) filminin Amerikan gösteriminin başlamasıyla Ermenilerin tepkilerinin de tırmanması bekleniyor.

OSMANLI SUBAYI FRAGMANI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×