Bu haber kez okundu.

Tartışmalara neden olan reklam filmi için Ülker'den açıklama

Ülker 1 Nisan reklamı hakkında Yıldız Holding'in başlattığı inceleme tamamlandı. Şirketten yapılan açıklamada Nisan 1 şakaları üzerine hazırlanan reklam filmini yapan ajansla iş ilişkilerinin sonlandırıldığı ve şirket içindeki sorumluların açığa alındığı kaydedildi.

Yıldız Holding bünyesindeki gıda firması Ülker, 1 Nisan şakası konulu reklam filmi yayınlamıştı. Ancak kamuoyu bu filme büyük tepki gösterdi. Sosyal medya kullanıcıları Twitter ve Facebook hesaplarından firmaya yönelik sert eleştiriler yazarken bir süre sonra firmadan yapılan açıklamada reklamın yayından kaldırıldığı bildirildi. Öte yandan şirket reklamı yapan ajansla olan işlerin durdurulduğunu ve sorumluların açığa alındığını açıkladı. 

Ülker'in reklamı ''1 Nisan'da küçük kardeşlerin abilerine, ablalarına sürprizleri var!'' mesajı ile yayınlandı. ''1 Nisan yaklaşıyor, tuhaf şeyler oluyor'' ifadeleriyle başlayan Ülker reklam filmi içerisindeki anlatımlar ise vatandaşlar tarafından 'yeni bir darde tehdidi' olarak algılandı. Konuyla ilgili Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker bir açıklama yaptı. Ülker açıklamasında, reklamdan haberi olmadığını belirtirken film üzerinden ''kumpas'' kurulduğunu ileri sürdü.

ÜLKER'DEN 1 NİSAN REKLAMI AÇIKLAMASI

Reklam ile ilgili firmadan kapsamlı bir soruşturma başlatıldığı, ihmali ve kastı olan kişiler hakkında idari tedbirler alınmasının yanı sıra suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı. Ülker'in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

''1 Nisan şakalarını konu alan seri reklam filmlerimizin birisi ile ilgili şirketimize ve markamıza yönelik akıl almaz, mesnetsiz bir karalama kampanyası başlatıldı.20 Mart’tan bu yana televizyonda ve sosyal medyada yayında olan bu reklam filmi 1 Nisan’ın şaka ruhunun ve hep olageldiği üzere aile bireyleri ve bilhassa kardeşler arasındaki şakalaşmaların üzerine kurgulandı.

Akıl ve izanla açıklanamayacak bir biçimde, bir şaka reklamı, başlatılan bir sosyal medya kampanyası ile farklı noktalara çekildi ve içinde asla olmayan ve olması dahi düşünülemeyecek anlamlar yüklenerek, markamıza yönelik olumsuz yargılar oluşturulmaya çalışıldı. Reklam film görüntüleri ve üzerindeki yazılarla oynanarak deformasyon oluşturuldu ve sanki bu deforme edilmiş görüntü ve sözler markamıza aitmiş gibi lanse edilmeye çalışıldı.

Oysa filmin içeriğindeki görüntüler, kardeşlerin birbirlerine yaptıkları şakalardan örnekler taşıyordu. Ki bu senaryo, gerçek hayattaki bilindik 1 Nisan şakalarının hikaye edilmesinden başka bir şey değildi. Herhangi bir yanlış anlamanın önüne geçmek amacıyla, reklam filminin amacını anlatan bir açıklama ve devam filmleri kamuoyu ile paylaşıldı. Fakat bu açıklamaya rağmen reklam filmine farklı anlamlar katmaya çalışan bu olumsuz kampanya, markamıza / şirketimize yönelik ‘hakaret ve tehditler’ içerecek kadar ileriye götürüldü.

Ülker, 1944 yılından bu yana bu memleket için üreten, ürettikleri ile tüketicilerini memnun eden bir şirket olarak milletimizin ve memleketimizin önemli bir değeri olduğunun bilincindedir. Ve yine Ülker, milletimizin, Ülker’e verdiği değerin de bilincindedir. Söz konusu kötü niyetli kişiler aslında, Ülker’i hedef almış gibi görünmekle birlikte, haksız itham ve iftiralarla; devletine, milletine ve ülkesine bağlı saygıdeğer vatandaşlarımızı da tahrik etme ve hasmane tutum almaya zorlamayı amaçlamıştır. Maalesef bu tarifsiz çirkin yaklaşım memleketimize zarar vermektedir.

Ama bu kötü niyetli kişiler Aziz vatanımıza, Milletimize, Devletimize ve milletimizle bütünleşen markamıza zarar veremeyeceklerdir. Bu maksatlı kişilerin kumpas ve linç girişiminin yarattığı tahribatın sonuçları kanun önünde ayrıca takip edilecektir. Ayrıca şirketimiz tarafından konu ile ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılmış olup, ihmali ve/veya kastı olan herkes hakkında idari tedbirlerin yanı sıra suç duyurusunda da bulunulacaktır. Öte taraftan bu süreçte, yanımızda olan ve bize, haklılığımızı dile getirip, geçmiş olsun diyen milletimize de bilhassa teşekkür ederiz.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×