Pek çok insan bir müzikle uğraşmayı sadece hobi olarak görüyor. Fakat müzikle uğraşmak hobi olmanın dışında çok önemli bir faydası daha vardır. 

Bilindiği gibi Alzheimer yani hafıza kaybı hastalığı, çağımızın en büyük insan sağlığını tehdit eden hastalıklarından biridir. Bu hastalığın önüne geçmek için bilim adamları ve uzmanlar pek çok araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar klasik yöntemler ve tıbbi tedaviler haricinde alternatif çözümler de sunuyor. Bu örneklerden en ilginç olanı da müziğin insan sağlığı üzerindeki etkileri...

Aslında müzik, eski çağlarda beri bir tedavi  şekli olarak kullanılyordu. Akıl hastalarını tedavi etmek amacıyla hastalar üzerinde müzik seansları uygulanıyordu. Fakat yapılan araştırmalar akıl hastalığını tedavı etmenin dışında müzik aleti çalabilen insanların büyük bir avantajı olduğunu ortaya çıkardı. 

Beynizim sağ ve sol lop olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Normalde bir insan beyninin ya sağ lobunu ya da sol lobunu baskın olarak kullanabilmektedir. Beynin sağ kısmı yaratıcılık, sanat ve duygusallığa daha yatkındır. Sol kısmı ise matematik ve mantıksal işlemlerin yönetildiği kısımdır. Müzik ile uğraşan insanlar ise beyinlerinin iki tarafını da kullanabilmektedir. Çünkü müzik bir sanat dalı olduğu kadar aynı zamanda matematiksel bir yönü de vardır. Müsizyen, yaracılık için sağ lobunu kullanırken, müzik aleti çalarken de sol lobunu kullanır. 

Müzikle uğraşmak, beynin tamamının kullanıldığı bir alandır. Bu nedenle müzikle uğraşanların Alzheimer hastalığına yakanma oranları diğer insanlara göre oldukça düşüktür. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×