“Eggun buruku ni ki ori baje ni. Iche peraldo tete tete.”
 
  Uzun araştırmalarım ve çevirilerim sonucunda, Türkçe yazında yer almayan bir dini tanıtacağım sizlere. Her ne kadar uçlarda gezinen bir inanış gibi görünse de dünyanın çeşitli bölgelerinde oldukça fazla taraftarının olduğunu belirtmek istiyorum. İsmi yerel kaynaklarda “Kutsanmamış Palo Mayombe” olarak geçiyor, çünkü bu dinin mensupları  amaçlarına ulaşmak için insan ruhlarını ve parçalarını kullanıyorlar.

 Bu inanışı anlamak ve içselleştirmek bizim için pek muhtemel görünmese de son derece gelişmiş Afrika kozmolojisinde anlaşılabilir bir nitelik göstermektedir. Etnisite bakımından Antik Yunan uygulamalarıyla paralellik gösterdiği için bazı medeniyetlerde algılamada benzerlikler olabilir: Necromancy ve Nigromancy. Orta Afrikalı köleler tarafından geliştirilen doğal bir dindir, dini ritüellerde doğru veya yanlıştan söz edilmez; denge veya dengesizlik ilkelerini benimser. Tıpkı doğada olduğu gibi.

Palo İspanyolca olarak “sopa” manasına gelir ki, bu da dinin her ayrıntısı gibi manidardır. Ayrıca bizim literatürümüzde ve bizim gibi birçok ülkede de bu dine ait pek fazla bilgi çeşitliliğinin olmamasının nedeni çok gizli bir din olmasından ileri gelmektedir. Dinin mensupları ayinlerinde ve törenlerinde bu gizlilik ilkesine özellikle dikkat çekmektedirler.

İnanç sistemleri basit olmakla beraber, temelde iki esasa dayanır: ataların ruhlarına saygı ve doğa güçlerine inanç. Doğal nesneler, özellikle de sopa ruhlarla bağlantılı odaklar olarak görülür ve bu nesnelere “nganga” denilir. Nganga bir Palero’nun yani Palo rahibinin en önemli aletidir. Bunun çekirdeğini “Nkisi” oluşturur, yani içindeki ölünün ruhu. Afrika kökenli dinlerin en karanlığı olarak bilinmesinin nedeni de bu olarak gösterilebilir. Çünkü diğer  dinlerde amaçlara ulaşmak için orishaları tatmin etmek yeterliyken Palo’da ölü ruhları ve uzuvları kullanılmaktadır.

Çoğu Palero insan beyninin tazeliğinin Nganga’nın gücünü etkilediğine inanır. Fakat korkmayın, buradan her Palero birini öldürecek diye bir sonuç çıkarılamaz. Bunun yerine taze bir mezar yahut organ bağışı tekniğini kullanan rahipler de görülmüştür. Venezuella’da bu din mezar soygunlarıyla ilişkilendirilmiştir ki sebebi açık olsa gerek. Genellikle Palo ana uygulama olarak bilinir ve dini simge üzerine odaklanır: nganga veya prenda.

Her Nganga belli bir manevi Nkisi adamıştır. Bu dini ritüelde ölünün ruhu(Nkisi) Nfumbe Ngangası ile -yani anonim ruhun odağıyla- gerçekleştirilen tüm dini faaliyetler için bir rehber görevi görür. Yüksek Tanrıları Nzambi ve Lugambe’dir. Ayinlerin ve ritüellerin amacı ona ulaşmaktır. Bu uğurda kutsal toprak, sopa, insan kalıntıları, kemik ve diğer ögeler bir araya getirilir. Hatta bazılarının şeytan dediği bir tanrı olan Kadiembempe için Nganga yapıldığı zaman yedi farklı cesede ait parmak kemikleri kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok insanın farkına varmadığı ve birçok insanın mensubu olduğu bir din olarak adlandıracağım Palo’yu. Onda gördüğüm tek güzellik de bu olsa gerek. Her ne kadar Türk inanç sistemine ters düşse de size  kültürel olarak bir entellektüelite ve benim gibi Afrika hayranıysanız da güzel bir tanıma fırsatı olacaktır bu yazım.Umarım siz de bildiklerinizi başkalarına anlatarak yeni ufuklar açabilirsiniz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×