“Kim Hindu? Kim Müslüman? İşaretler nerede göster bana? Bu farkı Tanrı değil siz yarattınız!”

  Hepimizin inandığı bir değer, mensup olduğu bir din olmasına rağmen kaçımız bunları sorgulama cesaretini gösterebiliyoruz? Körü körüne inanmak yerine araştırıp değerlendirerek inanan kaç insan var dünya üzerinde? Ne kadar olduğunu bilemem belki ama çoğunluğu oluşturmadıklarını söyleyebilirim. Tam olarak bu olguyu konu edinen çok güzel bir filmden bahsedeceğim sizlere. Film dediğime de bakmayın yaşayanlardan daha gerçek, bakmasını bilen gözlere.
 
Filmimizin ismi PK. Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin yaptığı 2014 yapımı bir Hint komedisi. Tabiki başrolde de Aamir Khan’ın olması filmin güzelliğine güzellik katmış. Kendine has oyunculuğunun yanı sıra filmin konusu da oldukça farklı. PK bir uzay araştırmacısı, dünyayı keşfetmek için gönderilen bir deli. Sorduğu basit sorularla insanların dünyasını anlamaya çalışsa da bir türlü başarılı olamıyor çünkü insanların söyledikleri ve yaptıkları arasındaki uçuruma objektif bir bakışla tanık oluyor.

 Film her ne kadar komedi imgeleriyle dolu olsa da bunların altında düşünenler için ufak eleştiriler de bulunuyor. Bizim çağın Nasreddin Hocası da diyebiliriz kısaca PK’ye. Aslında ismi de PK (sarhoş)  değil fakat insanlar ona böyle seslenmeyi tercih ediyor. Çünkü dünyanın adaletsiz olduğunu bilecek kadar ayık. Bu yüzden insanlarca kabul edilebilecek bir kişi değil ama o yine de bunu başarıyor.

  Yalnızca bir dine yönelik eleştiriler değil, yanlışlarla dolu ve gösteriş içerikli her inancı ve her inananı sorguluyor PK. Neden Tanrı’yı bulmak için para veriyorum? Neden yollarda yuvarlanıyorum? Neden onun heykellerine tapınıyorum? Neden kendimi zincirlerle yaralıyorum? Neden onu sütle yıkıyorum? Tanrı Tanrıysa bunlara ne ihtiyacı var? Anne babanızı düşünün, siz hastayken size hemen yardım etmeyi mi seçerler yoksa git şu yolda yuvarlan, kendini zincire vur, üzerime süt dök mü derler? Tabii ki yardım etmeyi seçerler. Ebeveynler bunu yaparken onları yaratan Tanrı’nın bu denli merhametsiz olması mümkün mü? Bu ve bunun gibi sorularla insanların inançlarını sorgulamasına yardımcı oluyor PK.

  Tanrılarla birlikte inananları da sorguluyor, kendinize Tanrılar yaratmayın diyor. Dini yaşayan insanların olmadığından, dine uymak yerine dini kendilerine uydurduklarından yakınıyor ki bu günümüzde hiç de yabancısı olmadığımız bir durum. İzlerken fark ediyorsunuz ki gülümseseniz bile geçemiyorsunuz. Gülüp geçeceğiniz bir film olmamış bu yapım. Uzun süre etkisinden kurtulamıyorsunuz, kendi düşüncelerinizi yorduyorsunuz.

  Batı’nın günü yaşa, hayat kısa temalı yapımlarına tokat gibi bir cevap PK.  Üç saatinizi alıyor almasına fakat size daha güzel bir hayat sunuyor. Sıkıcı olacağını düşünenlere de içinde aynı zamanda bir aşk hikayesini de barındırdığını da söyleyebilirim. Zaten Aamir Khan ismini duyunca kötü bir film olmadığını düşünüyorsunuz ama bu kez konu oyunculuğun ötesine geçiyor. Mutlaka ama mutlaka vakit ayırıp izleyin. Sevgiyle..
 
“Ama bir sorum olacak hangi Tanrı'ya inanacağız? Sürekli "Sadece bir Tanrı var." diyorsun. Bense hayır diyorum. İki Tanrı var. Biri bizi yaratan, biri de sizlerin yarattığı. Bizi yaratan hakkında bir şey bilmiyorum. Ama sizin yarattığınız, tıpkı sizin gibi. Küçük, yalancı, hastalıklı, boş vaatler veren, zenginlere öncelik tanıyan, fakirleri sırada bekleten, övgü aldığında mutlu olan, küçük şeylerle insanları korkutan. Doğru numara oldukça basit. Bizi yaratan Tanrı'ya inanın, ona güvenin. Kendi yarattığınız sahte Tanrıları ise, yok edin.”
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×