Bu haber kez okundu.

18 maddelik Anayasa değişiklik teklifi neler getiriyor?

Yeni Anayasa Teklifi kabul edildi. TBMM Anayasa Komisyonu, 10 günlük maratonun ardından Türkiye'nin yönetim sisteminde önemli değişikliklerin yapılmasını içeren Anayasa değişiklik teklifini kabul etti. Uzun soluklu ve kesintisiz bir mesainin harcandığı Anayasa değişikliği mesaisinde kabul edilen teklif son derece önemli. 21 madde olarak sunulan teklifin pek çok maddesinde değişiklikler yapıldı. 3 maddesi çıkarıldı ve 18 madde olarak komisyondan geçti.

GÖRÜŞMELER 20 ARALIK'TA BAŞLADI

AK Parti, yeni Anayasa teklifini TBMM Başkanlığı'na 10 Aralık'ta sundu. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı anayasa görüşmeleri 9 gün sürdü. Özellikle Cumhuriyet Halk Parti'lilerin anayasa değişikliğine ilişkin rejim değişikliği yapılacağı yönünde iddiaları vardı. Bu iddialara AK Parti'li milletvekilleri ise karşı çıktılar. Teklifin tümü üzerindeki değerlendirmeler ise hiç ara verilmeden 5 gün boyunca devam etti. Komisyonun en uzun mesaisi ise dün oldu. Zira teklifin kabul edilmesi için son görüşme gününde yaklaşık 17 saat çalışıldı. Peki 18 maddelik Anayasa teklifi neler getiriyor?

ANAYASA TEKLİFİ NELER GETİRİYOR?

Anayasa teklifi, Türkiye'nin yönetim sisteminde çok önemli değişiklikler getiriyor. Öncelikli olarak devletin ve yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak. Başbakanlık makamı ise bu teklifler birlikte tarihe karışıyor. Düzenleme ile cumhurbaşkanının partisi ile ilişiği de kesilmeyecek. Yani düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte cumhurbaşkanının bir partiye üye olması söz konusu olabilecek. Hatta cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı bile olabilecek. Bu teklifle vatandaşlar 100 bin kişinin imzasını toplayarak cumhurbaşkanı adayı gösterebilecekler.

Cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları kendisi belirleyebilecek. AK Parti'nin anayasa teklifinde cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar için bir nitelik açıklaması yoktu. Ancak komisyonda buna da bir düzenleme getirildi. Buna göre seçilecek olan kişilerin milletvekili olma özelliği taşıyor olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı tarafından bakan olarak atanan milletvekillerinin milletvekilliği düşecek. Öte yandan Cumhurbaşkanı yardımcıları Milli Güvenlik Kurulu'nuın doğal üyeleri de olabilecek. Diğer düzenlemeler ise şöyle;

- Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

- Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e düşürülecek.

- 'Askerlikle ilişiği olanlar' milletvekili adaylığına başvuramayacak.

- Anayasada ''TBMM seçim dönemi'' ibareli madde, ''TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi'' olarak değiştirilecek.

- Seçimler 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için de aynı gün sandık başına gidecek. Görev süresi biten milletvekilleri yeniden aday olabilecek ve seçildikleri takdirde Meclis'e girebilecek.

- Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

Teklifte, TBMM'nin görevleri ve yetkileri; "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor.

SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bir sonraki seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Seçimin yapılacağı güne kadar milletvekilleri ve cumhurbaşkanı görevine devam edecek. Meclis'te karar alınması halinde, 27. Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanı seçimiyle beraber yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×