Bu haber kez okundu.

18 yaşında milletvekili olan erken emekli mi olacak?

16 Nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu için sayılı günler kaldı. Ancak halen bazı vatandaşlar halk oylamasında 'EVET' mi yoksa 'HAYIR' oyu mu kullanacakları konusunda kararsız. Son yapılan anketler 'EVET' oylarının önde olduğunu gösterse de kararsız seçmenlerin vereceği oylar anayasa referandumu sonucu için belirleyici olacak. Son günlerde değişiklikle ilgili ciddi iddialar ortaya atıldı. Bunlardan birisi de 'milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesi' konusunda oldu. Bazı seçmenler '18 yaşında vekil seçilen erken emekli olacak mı?' diye merak ediyor.

18 yaşında milletvekili olan birinin milletvekilliği sona erdiğinde erken emekli olacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Zira bu sadece yeni anayasa değişikliğinin getirdiği bir durum değil. Normal şartlarda milletvekili olan kişiler de emeklilik için gereken prim sayısı ve yaş şartını doldurmadan emekli olamıyor. Şu an eski milletvekillerinden emekli olmayanların bulunduğunu hatırlatalım.

ERKEN EMEKLİLİK İDDİALARINA YANIT

18 yaşında vekil seçilen bir kişinin 23 yaşına kadar milletvekilliği yapıp sonrasında erken emekli olabileceği söylentileri ile ilgili işin aslına gelecek olursak;

Türkiye'de hangi meslekte olursa olsun emeklilik için belirli bir yaş ve prim sayısı gerekiyor. 18 yaşında vekil olan bir kişi de aynı şekilde yaşını doldurduktan ve prim sayısını tamamladıktan sonra emekli olabilecek. Milletvekili seçilen kişiler en az 2 yıl vekillik yapıp, gün sayısı ve yaş şartına göre emekliliği hak ettikleri gün emekli olabilecekler. Kısaca 18 yaşında vekil olan bir kişi 23 yaşına geldiğinde erken emekli olamayacak.

SEÇİLME YAŞI 18 AMA...

Bazı kişiler yeni anayasa değişikliği konusunu vatandaşlara aktarırken yanlış anlamalara neden oluyor. Örneğin; yaşı 18 olan bir genç henüz eğitimini tamamlamamış olacak. Böyle birisi nasıl vekil seçilebilir? diye bazı sorular duyuyoruz. 18 yaşında milletvekili seçilme hakkı sadece o yaştaki kişiler için geçerli değil. Burada bahsedilen kitle 18-25 yaş arasındaki gençlerin tamamı. Yani gençlerden milletvekili olmak isteyenler 25'inde de seçilebilir, 23'ünde de, 19'unda da...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×