Bu haber kez okundu.

AB Bakanı Ömer Çelik Musul operasyonu hakkında konuştu
İngiliz Devlet Bakanı Alan Duncan ile Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik görüşmesindeki en önemli konu Musul Operasyonuydu. Bakan Çelik, Türkiye'nin mezhepçiliğe izin vermeyeceğinin altını çizdi. Görüşmede ayrıca Avrupa'ya vize serbestisi konusu da gündeme geldi.

''MEZHEPÇİLİĞE İZİN VERMEYİZ''

Ömer Çelik, ''Musul'u DEAŞ'tan kurtardık diye oraya Haşdi Şahabi gibi mezhepçi grupları sokarsanız bu yeni mezhep çatışmalarını beraberinde getirir ve DEAŞ'ın orada oluşturduğu tablonun bir benzeri başka bir açıdan oluşturulur. Altını çizerek söylüyorum, Türkiye mezhepçilik yapmıyor. Türkiye'nin herhangi bir şekilde Şiilere karşı Sünni mezhepçiliği ile ilgili yaptığı tutumda şimdiye kadar dış politika ilişkilerimizle uyuşmayan birşeydir ve hiç bir şekilde de böyle birşey söz konusu değildir.'' dedi.

''TÜRKİYE'NİN DERDİ DEAŞ''

Türkiye'nin Musul operasyonunda elini taşın altına koyduğunu vurgulayan Ömer Çelik, Türkiye'nin Musul operasyonuna katkısının ilerleyen süreçte netleşeceğini söyledi. Çelik, ''Türkiye'nin tutumu açıktır. Biz Musul ve Irak terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılsın diye bir pozisyon oluşturuyoruz. Barbar bir terör örgütüne karşı elimizi taşın altına sokuyor, bu askeri harekatın kapsamı ne şekilde olur asker ne şekilde pozisyon alır onlar zaten askeri çerçevede oluşturulacak bir mutabakatla adı koyulur. Bunlar detay konular ve zaman içerisinde açıklanır'' dedi.

İngiliz Devlet Bakanı Alan Duncan ise DEAŞ'ın sonunun geldiğini, operasyonda hem Türkiye'nin hem de Irak'la işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

AB'YE ARALIK AYINA KADAR MÜSADE

Bakan Çelik, vize serbestisi konusunda Avrupa'nın ipe un serdiğini savundu. Avrupa Birliği'ne vize serbestisi için Aralık ayına kadar süre tanıdı. Çelik, ''Bu vize serbestisi konusunda safi davranmıyorlar işi yokuşa sürmeye çalışıyorlar. Eğer vize serbestisi gerçekleşmezse geri kabul anlaşmasını zaten yürürlüğe koymuyoruz. Eğer sene sonuna kadar da gerçekleşmezse zaten 'yani vakit geçti ama sene sonunu bir takvim olarak söylemiyorum' doğal bir ölüm süreci gerçekleşebilir süreçle ilgili. Ondan sonra da geri kabul anlaşmasının hayatta kalmasının bir önemi olmaz ve fesh edilmesi yoluna gidilir.'' ifadelerini kullandı.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×