Bu haber kez okundu.

AK Parti'den rekor oy CHP aynı HDP yarı yarıya eridi

En son referandum anket sonuçları açıklamasında 'EVET' oylarının 'Hayır' oylarına 11 puan fark attığını açıklayan ORC Araştırma, seçmenlere 'Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusunu da yöneltti.

ORC'nin 36 ilde 2 bin 740 kişi ile gerçekleştirdiği anket sonucuna göre AK Parti'ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 52.4 oldu. Ana muhalefet partisi CHP'ye oy veririm diyen kesim yüzde 24 olurken MHP'ye oy verenlerin oranı yüzde 15.2 olarak açıklandı. Diğer yandan HDP oylarının yarı yarıya düştüğü görülen ankete göre HDP'ye oy vereceğini ifade eden seçmenlerin oranı ise yüzde 6.3'te kaldı.

ORC Araştırma Özel Gündem Anketi Sonuçları - 1
ORC Araştırma: Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ SORGULANDI

ORC Araştırma Şirketi 'Özel Gündem' anketi ile güncel politikanın yanı sıra Avrupa Birliği ile Türkiye'nin ilişkilerini de sorguladı. Buna göre Türk vatandaşları AB'den soğudu. Avrupa Birliği'ne verilen destek Türkiye'de adeta yerler bir oldu. Zira ankete katılan kişilerin yüzde 83.9'luk kısmı Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini önemsemediğini belirtti.

ORC Araştırma Özel Gündem Anketi Sonuçları - 2
ORC Araştırma: Türkiye'nin AB'ye üye olmasını önemsiyor musunuz?

REFERANDUM OYLARI

ORC, dün anayasa değişikliği referandumu halkoylaması anketi sonuçlarını da yayınlamıştı. Vatandaşlara referandum kararının ne olduğu sorulan araştırmada,  'EVET' oyları yüzde 55.4 olurken 'HAYIR' oyları ise yüzde 44.6 olarak açıklandı. Önceki anket sonuçlarına göre evet ve hayır oyları arasındaki fark 11 puana yükseldi.

ORC Araştırma Özel Gündem Anketi Sonuçları - 3
ORC Araştırma: Referandum Oy Tercihleri

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×