Bu haber kez okundu.

AK Parti referandum sloganı ve 8 maddeyle Cumhurbaşkanlığı Sistemi

Anayasa referandumu için "Türkiye'yi seviyorum, cumhurbaşkanlığı sistemine 'evet' diyorum" sözlerini kullanacak olan AK Parti aynı zamanda vatandaşlara, Cumhurbaşkanlığı Sistemini 8 madde ile anlatacak. AK Parti, 8 maddeden oluşan referandum stratejisi ile muhalefet partisinin iddialarını çürütmeyi amaçlıyor. İşte o maddeler...

Sabah Gazetesi, AK Parti'nin referandum çalışmaları kapsamında meydanlara halka anlatacağı 8 maddelik Cumhurbaşkanlığı sistemi açıklaması detaylarını yayımladı. Rejim tartışmalarından, üniter yapıya, milli iradenin güçlenmesinden bürokratik vesayetin sona ermesine kadar tüm detaylar şu şekilde anlatılacak.

REJİM TARTIŞMASI 1923 YILINDA BİTTİ: Rejim değişikliğinin yapılmadığını Anayasa değişikliği taslağının hazırlandığı ilk günden bu yana haykıran AK Parti, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değiştirilmediğini üzerine basa basa vurgulayacak. Rejim değişikliği tartışmalarına son noktayı ''Türkiye Cumhuriyeti rejim değişikliği tartışmalarına 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan ederek son vermiştir.'' ifadeleriyle koyacak.

ÜNİTER YAPI KORUNUYOR: Yine aynı şekilde üniter yağının değiştirileceği iddialarını da çürütecek olan AK Parti, üniter yapı ile hükümet sistemleri arasında mutlak bir ilişkinin olmadığını halka aktaracak. Çeşitli ülkelerdeki başkanlık sistemi ile örneklendirilecek olan bu anlatımla, ''Fransa gibi üniter yapı içinde başkanlık sistemini uygulayan ülkeler olduğu gibi, Almanya gibi federatif yapı içinde parlamenter sistemi uygulayan ülkeler vardır.'' mesajı verilecek.

MİLLİ İRADE GÜÇ KAZANACAK: Cumhurbaşkanlığı sistemi ile tek adam yönetimi gelmiyor. Ancak her fırsatta anayasa değişikliğini engelleme çabalarına girişen muhalefet bunu anlamak istemiyor. İşte bu noktada AK Parti, yeni anayasa ise tek adamlığın gelmediğini aksine milli iradenin üstünlüğünün daha da pekiştirildiğini açıklayacak.

BÜROKRATİK ENGELLER SONA ERECEK: Yeni anayasa ile mutlak millet egemenliği anayasal güvenceye kavuşuyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanının en az yüzde 51 oyla seçilme, meşruiyetini milletin seçiminden alma zorunluluğu ile kurumsal siyasi istikrar ve mutlak millet egemenliği anayasal güvenceye kavuşuyor.

YÖNETİCİLİK DEĞİŞİMİ HIZLANACAK: Süresi bitimsiz yöneticilerin olmayacağı da halka anlatılacak. Yeni anayasa ile birlikte Cumhurbaşkanı en fazla 2 dönem seçilebilecek. 2 dönem seçilme kuralı hem yenilenmeyi hem de değişimi hızlandıracak.

SINIRLI DEĞİŞİM: Anayasa değişikliği hükümet sistemine yönelik istikrarı sağlamayı, vesayet odaklarını, bürokratik oligarşiyi yok etmeyi hedefleyen sınırlı bir değişimdir.

YÜZDE 62'LİK TABAN: Yeni anayasa değişikliği paketindeki çalışmaların sadece AK Parti ile değil aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) desteği ile kabul edildiği anlatılacak. Bu kapsamda, 1 Kasım seçimlerinde toplamda yüzde 62'den fazla oy almış iki partinin ortak çalışması olduğu vurgulanacak.

MİLLİ İRADE TECELLİ EDECEK: Tankların gücüyle yapılmış ve kabul edilmiş vesayet anayasası milletin iradesi ile değiştirilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×