Bu haber kez okundu.

Anayasa değişikliği konusunda merak edilenler

Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren Anayasa Değişiklik Teklifi'nin görüşmelerine geçildi. TBMM'de devam eden görüşmeler neticesinde değişiklik yapılan maddelere ilişkin oylama yapılıyor. Şimdiye kadar yapılan anayasa değişikliği teklif maddelerine ilişkin oylamada ilk iki madde kabul edildi. Toplam 18 maddenin oylanacağı teklifin diğer maddeleri de önümüzdeki günlerde oylamaya sunulmaya devam edecek. Peki Anayasa değişikliği neler getiriyor?

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı anayasa değişikliği hakkında son günlerde kamuoyunda yalan yanlış söylentiler dolaşmaya başladı. Ortaya atılan bazı iddialar yeni anayasanın Türkiye'nin çöküşüne neden olacağı yönünde olurken CHP'li bir milletvekilinin savunusuna göre ise iç savaşın çıkacağı anlamına geliyor. İşin aslı elbette böyle değil. Anayasa değişikliği Türkiye'de parlamenter sistemin getirdiği bazı sorunları ortadan kaldıracağı gibi çok başlı yürütülen karar mekanizmasının da iyileştirmesini sağlayacak. Sizler için Anayasa değişiklik teklifindeki çeşitli düzenlemeler konusunda aydınlatıcı açıklamaları bu yazımızda bir araya getirdik.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA AÇIKLAMALAR

Milletvekili seçilme yaşı 18'e düşecek.

Seçme ehliyetine sahip olan, seçilme ehliyetine de sahip olabilmeli. Genç nüfusu olan bir ülke olarak, gençlerin bakış açısı daha fazla siyasete yansıyacak. Bu sınır yaştır ve anayasa değişikliğinden sonra Meclis'te her yaştan temsilciler ile milletvekilleri olacaktır. Siyasete dinanizm gelecek, yeni siyasi kuşak çok daha erken yaşta tecrübe kazanmaya başlayacaktır. Dünyada, özellikle bize göre daha yaşlı olan Avrupa'da örnekleri var.

Yürütme ve Yasama 5 yılda bir aynı gün seçilecek.

İstikrar artacak, öngörülebilirlik güçlenecek. Halkın gündemi sürekli seçimlerle meşgul edilmeyecek. Millet genel tabloyu görerek istediği gibi denge kurabilecek. Birlikte seçim, birlikte çalışma kültürünü destekleyecek. Kampanyalar eş zamanlı olunca, söylemler arasında tutarlılık ve tamamlayıcılık olacak.

Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile düzenlemeler yapılacak.

Kanun ile düzenlenmeyen alanları kasıyor. Temel haklar ve siyasi haklar gibi konularda kararname olmayacak. Kararname ile kanun çeliştiğinde esas olan Kanundur. Kararnameler ağırlıklı olarak idarenin düzenlenmesi ve işleyişine ilişkin olacak. Meclis'in ve Anayasa Mahkemesi'nin denetimine tabii ve bugünkü sistemde var olan Bakanlar Kurulu Kararlarına benzer olacak.

Meclis güçleniyor. Kanunları milletvekilleri teklif edecek, veto olursa salt çoğunluk

Güçlü meclis, güçlü vekil olacak. Milletvekilleri başlangıç safhasından itibaren kanunların hazırlanmasında sorumluluk alacak. Halkın beklentileri kanunlara daha fazla yansıyacak.

Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişiği kesilmeyecek.

Siyaset kavramına ve demokrasinin vazgeçilmez kurumu olan partilere olumsuz bakmayalım. Siyasete ve partilere güvensizlik vesayetçi dönemlerin alışkanlığıdır. Siyaset daha samimi ve reel zemine kavuşmuş olacaktır.

Cumhurbaşkanı veya Meclis seçimi yenileme kararı verirse, iki seçim de yenilenecek.

Tek taraflı tasfiye söz konusu değil. Karşılıklı denge ve denetime uygun, uzlaşmaya zorlayıcı, sistemin tıkanmasını engelleyici, nihai hakem olarak halkın gücü ve tercihi söz konusu olacak.

Yargının bağımsızlığı ifadesine ''tarafsızlığı'' da eklenmektedir.

Anayasamıza eklenen bu ibare yargıya olan güveni arttıracak. Yapılacak yargı düzenlemelerine referans olacaktır. Yargının içinde FETÖ ve benzeri yapılanmaların önüne geçilmiş olacaktır.

Milletvekili sayısı 600'e çıkıyor.

TBMM'nin artaca iş yükü açısından faydalı olacak. Artan nüfusun temsili anlamında önemli olacak. Vatandaş açısından daha fazla siyasi kanal oluşmuş olacaktır. Fransa (587), Almanya (630), İngiltere (650) gibi dünyanın bir çok ülkesinde örnekleri var.

(@akkadinantalya)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×