Bu haber kez okundu.

Anayasa değişiklik teklifi Genel Kurul'da görüşülecek

Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmeleri 9 Ocak'ta başlıyor. Değişikliğe ilişkin ilk görüşmeler TBMM Anayasa Komisyonu'nda yapılmış ve 9 günlük sürecin ardından kabul edilmişti. AK Parti tarafından 21 madde olarak hazırlanan teklif, komisyon görüşmeleri sonucunda 18 maddeye düşürülmüştü.

Anayasa değişikliğinin yapılabilmesi için genel kurulda 2 tur oylama yapılacak. Değişikliğin referanduma götürülmesi için de oylamalarda teklifin 330 oy ve üzeri oyla kabul edilmesi gerekiyor. Peki yeni Anasaya değişikliği paketi neler getirecek?

ANAYASA TEKLİFİ NELER GETİRİYOR?

Anayasa teklifi, Türkiye'nin yönetim sisteminde çok önemli değişiklikler getiriyor. Öncelikli olarak devletin ve yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak. Başbakanlık makamı ise bu teklifler birlikte tarihe karışıyor. Düzenleme ile cumhurbaşkanının partisi ile ilişiği de kesilmeyecek. Yani düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte cumhurbaşkanının bir partiye üye olması söz konusu olabilecek. Hatta cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı bile olabilecek. Bu teklifle vatandaşlar 100 bin kişinin imzasını toplayarak cumhurbaşkanı adayı gösterebilecekler.

Cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları kendisi belirleyebilecek. AK Parti'nin anayasa teklifinde cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar için bir nitelik açıklaması yoktu. Ancak komisyonda buna da bir düzenleme getirildi. Buna göre seçilecek olan kişilerin milletvekili olma özelliği taşıyor olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı tarafından bakan olarak atanan milletvekillerinin milletvekilliği düşecek. Öte yandan Cumhurbaşkanı yardımcıları Milli Güvenlik Kurulu'nuın doğal üyeleri de olabilecek. Diğer düzenlemeler ise şöyle;

- Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

- Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e düşürülecek.

- 'Askerlikle ilişiği olanlar' milletvekili adaylığına başvuramayacak.

- Anayasada ''TBMM seçim dönemi'' ibareli madde, ''TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi'' olarak değiştirilecek.

- Seçimler 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için de aynı gün sandık başına gidecek. Görev süresi biten milletvekilleri yeniden aday olabilecek ve seçildikleri takdirde Meclis'e girebilecek.

- Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

Teklifte, TBMM'nin görevleri ve yetkileri; "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×