Bu haber kez okundu.

Başbakan'dan Martin Schulz'a 'kırmızı çizgi' tepkisi!
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmasında Avrupa Parlamentosu'ndan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik yürütülen operasyon kapsamında gelen açıklamaya yönelik yanıtlar verdi. 1 Kasım tarihli AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, AP Başkanı Martin Schulz'un Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik sarfettiği 'kırmızı çizgi aşıldı' açıklamasına karşılık 'bizim kırmızı çizgimizi milletimiz belirler' diyerek çok sert tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım aynı zamanda 'idam cezası'na da yeşil ışık yaktı.

''BİR ÇİZGİ DE BİZ ÇEKERİZ''

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un 'kırmızı çizgi aşıldı' açıklamasına sert tepki gösteren Başbakan Yıldırım, ''Biz buna alışkınız. Bizim basın özgürlüğü ile bir meselemiz yok. Avrupa ile anlaşamadığımız terörle mücadelede attığımız adımlar hemen önümüze basın özgürlüğü olarak getiriliyor. Avrupa Parlamentosu da kalkmış 'bizim kırmızı çizgimiz' diyor. Kardeşim biz sizin kırmızı çizginize bakmayız. Sizin kırmızı çizginizin üzerine bir çizgi de biz çekeriz.'' şeklinde konuştu. Başbakan, aslında Schulz'un o açıklamasına sert bir şekilde yanıt verdi. 'Biz gücümüzü milletten alırız, hesabımızı da millete veririz.'' dedi.

''MANGALDA KÜL BIRAKMIYORSUNUZ!''

Binali Yıldırım, özellikle Avrupa Parlamentosunun aldığı karar çerçevesinde 15 Temmuz sonrası gerçekleştirilen Demokrasi Mitingleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle mitinge bağlanamamasını da gündeme getirdi. Başbakan, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yasak getirilirken neredeydiniz? Terör örgütleri propagandasını gayet güzel bir şekilde Avrupa'nın göbeğinde gerçekleştiriyor. Siz şimdi kalkmış mangalda kül bırakmıyorsunuz'' diye konuştu.

İDAM CEZASI ÖNERİSİ 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı idama yönelik açıklamaları da vardı. Bahçeli, ''Madem milletin talebi var AK Parti hazırsa MHP dünden hazır'' şeklinde konuştu. Başbakan ise İdam konusunun bir anayasa meselesi olduğunu hatırlatarak ''milletin bu çağrısına sağır kalmayız, mutabakat sağlanırsa milletin arzusunu yerine getiririz ancak geriye yönelik bir işleyiş söz konusu olmaz'' dedi. Başbakan bu ifadelerle bir anlamda MHP lideri Devlet Bahçeli'nin idam açıklamalarına yeşil ışık yaktı.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1